Byznys

05. 06. 2024, 17:09

Česko se stává výrazným zbrojařem světa. Houfy dronů do roka promění bojiště

Vojtěch Boháč

Tomáš Kopečný Foto: Voxpot

Nechci říkat prázdné žvásty o bratrství mezi národy, ale nebýt schopný spojencům dodat něco, co je zachrání před vyhlazením, říká v podcastu Bulletproof vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, Tomáš Kopečný.

Během pár let bude Česko mezi největšími světovými výrobci munice. Muniční iniciativa ostatně ukázala, že máme lepší kontakty, než země jako je Francie nebo Německo, říká zmocněnec Kopečný. Ten který dříve pracoval například na ministerstvu obrany, kde měl na starosti mimo jiné právě kontakty se zbrojaři.

„Státy se dnes snaží vyzbrojit co nejvíc, protože cítí, že se mezinárodní stabilita otřásá,” říká s tím, že do roka očekává velký nástup houfů dronů řízených umělou inteligencí. 

Během následujících let nás podle Kopečního zároveň čeká masivní nárůst výrobních kapacit evropského zbrojního průmyslu. „Zatím jsme ale ještě nepřistoupili k tomu, abychom na to vyčlenili prostředky,” říká a srovnává stovky milionů Eur z rukou evropských donorů se stovkou miliard, které do zbrojení dnes dává Rusko.

Jak se daří české muniční iniciativě? Měli bychom se bát výrazného sílení zbrojařů? A jak člověka promění, když vidí nestabilní svět? Poslouchejte nový díl Bulletproof.

Poslouchat nás můžete i ve svých oblíbených podcastových aplikacích

Vojtěch Boháč

Více článků od autora