Analýza Politika

Rosatom, neonacisti a banka špionů. Jak se z Maďarska stal trojský kůň Kremlu

Zatímco ruští agenti používají ambasádu v Budapešti jako základnu pro své aktivity v Evropě, Orbán si potřásá rukou s Putinem a ubezpečuje ho o vřelosti vztahů. Co ale Maďarsko získává svou loajalitou vůči Kremlu, není příliš jasné.

Helena Tomková

demonstrace_budapest_2

„Od počátku ruské invaze a komunistické diktatury se maďarský lid pokoušel dosáhnout národní nezávislosti a politické svobody,“ hřímá do mikrofonu mladý student na budapešťském Náměstí hrdinů. Píše se rok 1989 a okolo 300 tisíc Maďarů se sešlo u příležitosti pohřbu někdejšího premiéra Imreho Nagye. Toho totiž Sověti popravili a bez obřadu uložili do země v roce 1958, dva roky po neúspěšné maďarské revoluci.

„Zahnali nás do asijské slepé ulice,“ pokračuje řečník, a za tleskání davu žádá odchod sovětských vojsk a svobodné volby. Jeho jméno je Viktor Orbán a nedlouho předtím pomáhal založit liberální mládežnický Svaz mladých demokratů, zkráceně Fidesz.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Více k tématu Politika

Nastavení cookies

Víme, že cookies nejsou zrovna nejpříjemnější věc na internetu. Pro naši redakci jsou ale anonymní data důležitá. Pomáhají nám chápat, co lidé čtou, co jim na webu funguje a podle čeho máme Voxpot zlepšovat. Informace o zpracování cookies.