Očkování

03. 01. 2022, 04:10

Což takhle píchnout si autismus? Jak se zrodila vakcína i odpor vůči ní

Filip Brychta

Antivakcinační hnutí jsou na světě skoro stejně dlouho jako očkování samo. Motivy, které jejich stoupenci užívají, jsou již poněkolikáté recyklovány. A i vyvráceny. Jim to ale nevadí. Historie antivaxerů i podporovatelů očkování nás může mnohému naučit, a třeba být i inspirací.

„Všechno je jen fígl!“ mohli jsme si přečíst na demonstraci začátkem letošního adventu na pražské Letné. „Stop protibožské genocidě CZ!“ pak na dalším shromáždění o třetí adventní neděli. A samozřejmě také: „Braňme děti před zvůlí státu.“ Děti jsou osvědčená klasika. Pokud se také chcete stát hvězdou protivakcinačních protestů, stačí se držet ověřených receptů. Jsou stejné už několik staletí.

Odpor k vakcínám se může stát i dobrým přivýdělkem. Však už to k vlastnímu obohacení použilo několik podvodníků. A jestliže někomu docházejí nápady na transparenty, může jednoduše vycházet z historie. Na shromážděních je potom důležité znát největší osobnosti celosvětové antivaxerské scény. Pro zaručený úspěch je vhodné orientovat se i v širších kontextech očkování a odporu vůči němu v průběhu dekád. Proud antivaxerů totiž existuje už od doby, kdy krávy pomohly lidem přežít.

To je hnus, velebnosti

První náznaky něčeho jako vakcinace lze vysledovat až do staré Číny, kde kolem roku tisíc foukali nemocným kousky nakažených tkání do nosu. Tehdejší lékaři také začali vpichovat hnisavý sekret přímo pod kůži zdravého jedince. Nechutnost už od počátku. Výměšek byl totiž ze strupů mírné formy pravých neštovic, a pokud následné onemocnění pacient přežil, byl již navždy imunní. Nazývá se to variolizace, protože latinsky se pravé neštovice nazývají „variola“.

Kolovaly fámy, že děti po očkování běhaly po čtyřech, řvaly a brečely. Lidé měli opravdu strach i z toho, že se promění v krávu.

Tyto barbarské praktiky se postupně rozšířily až do Evropy a Severní Ameriky. Není překvapením, že se tato metoda často setkávala s kritikou kvůli své vysoké míře úmrtnosti. Variolizace však měla i skálopevné podporovatele. Jedním z nich byl například George Washington, který nařídil před rozhodující bitvou o Boston v roce 1775 variolaci jednotek. Jeho vojáci infikované město obsadili a zrodil se stát, který se o několik set let později stal domovem muže, který prý chce pomocí vakcín očipovat svět. Alespoň to tvrdí konspirační teorie. To ale předbíháme.

Přesto pravé neštovice zabily miliony lidí a v určité fázi umíralo na tuto nemoc v Evropě ročně 400 tisíc lidí. Zlom přišel, když si jeden venkovský lékař začal všímat dojiček krav. Tedy zejména toho, že po prodělané nákaze kravskými neštovicemi již nikdy neonemocněly těmi pravými. Zmíněný bystrý muž se jmenoval Edward Jenner a své závěry brzy vyzkoušel na mladém chlapci, kterého naočkoval. Vše proběhlo podle jeho očekávání a lékař o tom publikoval odborný článek. Zde tedy prapůvodní zachránce možná až stovek milionů lidí (WHO předpovídá, že očkování zabrání 2–3 milionům úmrtí ročně), kteří se smrtelné infekci ubránili. Jenner pak svou metodu pojmenoval po kravách (latinsky „vacca“).

Čtěte také: Naočkujeme všechny, zachráníme svět: Jak se staly vakcíny hlavní zbraní v soupeření velmocí

Mohou za to Bonapartovi

Díky tomuto nejenže byly pravé neštovice vymýceny a nacházejí se snad jen ve dvou laboratořích na světě, ale také mohly vzniknout protivakcinační hnutí. Již šest let po objevení vakcinace zobrazil otec politických karikatur James Gillray lékaře Jennera, jak očkuje a lidem pak vyrůstají z různých částí jejich těl krávy. Paul Offit ve své knize píše, že kolovaly fámy o vedlejších účincích, například že starší děti po očkování běhaly po čtyřech, řvaly a brečely. Také poukazuje na opravdový strach lidí z toho, že se promění v krávu.

Satirický výjev z londýnské nemocnice pro očkování, kterou v roce 1802 karikoval James Gillray / Zdroj: James Gillray / Wikimedia Commons / CC-PD-Mark

Očkování později našlo podporu i za kanálem La Manche a v té době nejslavnější Francouz, do kterého se karikaturista také strefoval, Jennerovi fandil. Když ho tedy vědecká celebrita požádala o propuštění několika vězňů, císař Napoleon Bonaparte údajně reagoval slovy: „Co ten muž žádá, nemůže být odmítnuto.“ A jeho sestra Elisa dokonce ve svém knížectví zavedla povinné očkování novorozenců i dospělých – jako první v Evropě.

Mega spiknutí

Spojitost vakcín se zvířaty vyvolávala v minulosti i jiné kontroverze nežli pouze obavy z živočišné proměny. V roce 1840, když bylo očkování nařízeno v Anglii, se přestaly odebírat vzorky z puchýřů lidí a začaly se používat telecí lymfy. To bylo nepřijatelné pro vegetariány, jejichž počet od poloviny 19. století narůstal. V průběhu let vývoje vakcín se objevovaly stále nové a nové problémy kvůli dietám. Například používání prasečí tkáně jako stabilizátoru vedlo některé muslimy k pochybám, zda jsou takové vakcíny halal.

Každopádně jednodušší než rozebírat složení vakcín je prostě tvrdit, že jsou nebezpečnější než nemoc samotná. S tím měl velký úspěch přední antivakcinista té doby Alexander Ross. Své názory shrnul v brožuře, kterou vydal v Montrealu roku 1855.

Uváděl v ní také, že zásadní podíl na tom všem má spolu s bohatými a vlivnými tisk a propagování očkování využívá jako kampaň pro získání peněz. Podobná argumentace se pak stále opakuje, až do současnosti, včetně víry ve spiknutí s cílem omezit svobody. Bohužel onen tisk to velkému antivaxerovi trošku pokazil, protože novináři přišli na to, že byl sám během montrealské epidemie neštovic očkován.

Velice rozvinutou konspirační teorii potom na konci 19. století rozjeli odpůrci vakcín v Indii. Donald Hopkins ve své knize cituje článek, v němž se uvádí, že „hinduističtí kněží ve Váránasí vyprávěli o starém proroctví, že Indie vyžene Brity prostřednictvím dítěte“. Očkování potom mělo být způsob, „jakým Angličané zamýšleli najít ono dítě a zabít ho“.

Antivax celebrity

Všem nepřátelům očkování hrála po druhé světové válce do karet skutečnost, že se mnoho epidemií dostalo pod kontrolu a vzpomínky na devastující dopady nemocí zmizely v zapomnění. Sebevědomí antivaxerů začalo růst. Navíc životy lidí začaly masově ovlivňovat vynálezy jako rádio a televize. V 70. letech minulého století tak například otřásl světem spor o DTP vakcínu. Ta je proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Lékař John Wilson tehdy tvrdil, že vakcína zabíjí děti nebo jim alespoň poškozuje mozek. Následně se objevil v televizi a jeho posluchači už nebylo jen několik odborníků jako dříve, nyní mluvil k milionům lidí. Vláda a vědci sice jeho tvrzení vyvrátili, lidé se však už vakcíně vyhýbali.

Asi největší celosvětová hvězda antivaxerů se objevila na přelomu posledních století. Před více než dvěma desetiletími publikoval vážený vědecký časopis malou studii, která se stala jednou z nejškodlivějších v oblasti medicíny. Představil ji dnes již nechvalně známý Andrew Wakefield. Zahrnovala 12 dětí a tvrdila, že existuje souvislost mezi očkováním a autismem.

Od jejího zveřejnění začaly některé komunity v Evropě, USA a Austrálii vakcínu odmítat a propukají v nich epidemie spalniček. Jeho podvod odhalil investigativní novinář Brian Deer, který rodiny dětí ze studie sledoval a přišel na to, že Wakefield s daty manipuloval. Následně byly odhaleny finanční střety zájmů a celý výzkum byl vyvrácen. Naposledy například studií dánských vědců, kteří nepozorovali 12 dětí ale 600 000. „Studie silně podporuje závěr, že očkování MMR nezvyšuje riziko autismu, nespouští autismus u dětí a není spojeno se shlukováním případů autismu po očkování,“ uzavírají badatelé.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že vakcína od Pfizer-BioNTech může lidi přeměnit v krokodýly.

Nicméně Wakefield se stal slavným a stále jím je. Jenže není to jen jeho zásluhou. Velký podíl na tom mají média a novináři. Na to, že se díky žurnalistům stala jeho „studie“ virální, upozorňuje například Ben Goldacre v knize Prolhaná věda. „Média opakovaně informovala o obavách tohoto jediného muže, obvykle bez uvedení metodologických podrobností o výzkumu, buď proto, že se jim studie zdála příliš komplikovaná, nevysvětlitelná, nebo proto, že by to podkopalo jejich příběh,“ píše. „Média jsou stejně vinna jako on,“ doplňuje. Vysledovat to bylo možné po celém světě včetně Česka.

Mezi tuzemskými vědci antivaxery je potom známá například Anna Strunecká, která působila na Univerzitě Karlově. Svým studentům ve skriptech například radila, aby „místo dlouhých hodin strávených nad knihami se učili čerpat přímo z kosmického vědomí, které je nejen laskavé, ale má i smysl pro legraci“. Cenu Bludný balvan „za udatné tažení proti očkování“ potom získala v roce 2013 její konkurentka Ludmila Eleková. A tváře antivax scény, které vynesla na obrazovky televizí koronavirová krize, ani není potřeba připomínat.

Čtěte také: Bill Gates: Jak se zakladatel Microsoftu rozhodl proočkovat svět

Očkovaný papež

Strach z vakcinací vyvolaného autismu u dětí je patrný zejména v západních zemích, ale i divočejší falešné teorie o dopadu očkování udělaly své. Zmíněná konspirační teorie rozšířená v Indii mohla mít vliv na to, že se země zbavila dětské obrny až v roce 2014. Jinde vakcínu náboženští vůdci označují za „západní spiknutí“, například v Afghánistánu a Pákistánu, kde obrna stále paralyzuje děti. A někteří katoličtí kněží v Keni tvrdili, že očkování proti dětské obrně má učinit děti neplodnými, a tím vyhubit jejich etnikum.

V mnoha zemích už ale tamní duchovní antivakcinačnímu hnutí příliš nefandí. Potom, co obavy o halal vakcíny zkomplikovaly v Indonésii očkování proti spalničkám, se muslimští hodnostáři poučili a nedávno prohlásili vakcíny proti covidu-19 za přípustné. Výrobci dokonce uvedli, že jejich produkty neobsahují vepřové přísady. V Británii se k tomuto připojily i židovské úřady.

Jisté ideové ztotožnění se s antivaxery bychom snad mohli hledat alespoň u římskokatolické církve, a to kvůli používání buněčných linií získaných z lidských plodů. Jenže i Vatikán prohlásil vakcíny za morálně přijatelné a sám papež František již třetí dávku.

Nic není dost šílené

V dnešní době by se dalo očekávat, že teorie o proměnách ve zvířata jsou již příliš přitažené za vlasy, ale opak je pravdou. Například brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že vakcína od Pfizer-BioNTech může lidi přeměnit v krokodýly. Potom poukázal na to, že farmaceutické společnosti by v takovém případě řekly, že nenesou odpovědnost za vedlejší účinky. „Pokud se stanete nadčlověkem, pokud ženě začnou růst vousy nebo pokud muž začne mluvit zženštilým hlasem, nebudou s tím mít nic společného,“ prohlásila hlava největšího státu Jižní Ameriky. A za své přijala také konspirační teorie o velkém spiknutí korporací.

Vakcíny s autismem pak spojuje například synovec bývalého prezidenta USA Robert Kennedy mladší. Tomu sice zrušili účet na Instagramu kvůli šíření dezinformací, ale jeho výroky dosud kolují po sítích.

Vzhůru na demošku

Pokud tedy transparent zmiňovaný v úvodu stále ještě zeje prázdnotou, neuškodí připomenout hlavní témata: proměna ve zvíře, vakcíny jsou nebezpečnější než nemoc, očkování způsobuje autismus. Značně rozšířené jsou potom mýty o nebezpečném hliníku ve vakcínách nebo etylrtuti. To, že hliníku je v nich většinou zanedbatelné množství a etylrtuť nemá spojitost se zdravotními obtížemi, tam antivaxeři už nepíšou.

Navíc si na shromážděních a podobných akcích můžete po zvolání některého z vyšperkovaných výroků připadat sebevědomě. Hned je také o čem se bavit. A pomoct sklidit úspěch by koneckonců mohlo i jméno některé hvězdy antivakcinačního hnutí prohozené mezi řečí.