• Analýzy
  • Klub
  • 23. června 2023

„Dnes chtějí naše tanky, zítra budou chtít naše děti,“ říká Polka. V dosud největším spojenci Kyjeva se šíří protiválečné hnutí

Protest na podporu Ukrajiny v Krakově dne 27. února 2022 / Zdroj: Shutterstock /
Protest na podporu Ukrajiny v Krakově dne 27. února 2022 / Zdroj: Shutterstock /
Autor
Balkan Insight
Zatímco polskými městy zmítají opoziční protesty, experti varují před dalším znepokojivým trendem: "Protiválečným" hnutím, které šíří prokremelské narativy. Působení ruské propagandy v Polsku ve své analýze pro Balkan Insight zmapovala Claudia Ciobanu. Voxpot nyní přináší překlad článku.

Ve Varšavě se 1. května ucházejí o pozornost různé demonstrace. Letos se mezi nimi objevil nový protagonista: Polské protiválečné hnutí.

Jde o rodící se organizaci, která oficiálně vznikla 3. února v jihopolském městě Čenstochová. Staví se proti podpoře Ukrajiny v boji proti ruským agresorům. Varšavu prý zatahuje do války mezi NATO a Ruskem, která by neměla být polskou státní záležitostí.

„Dnes chtějí naše tanky, zítra budou chtít naše děti,“ urgovala publikum členka hnutí Ewa během svého projevu na prvomájovém shromáždění. „Protiválečná“ iniciativa ho uspořádala v centru Varšavy.

Polské protiválečné hnutí se stalo nejnovějším bodem na dlouhém seznamu aktérů, kteří vystupují proti „ukrajinizaci“.

Čtyřnásobná matka Ewa apelovala na ostatní rodiče, aby se postavili proti zapojení země do válečného konfliktu. Poláci se podle ní brzy dostanou do přímé vojenské konfrontace s Rusy a představitelé ozbrojených sil povolají „polské syny“ do služby.

„Tohle je válka o americké dolary,“ vyhodnotila nakonec Ewa. „Yankees go home!“ uzavřela své vystoupení a asi dvě stovky lidí se přidaly ke skandování.

Čtěte také: Polsko už brzy v čele Evropy? Jak válka urychlila mocenský vzestup Varšavy

Polské protiválečné hnutí se stalo nejnovějším bodem na dlouhém seznamu aktérů, kteří ve veřejném prostoru podle svých slov vystupují proti „ukrajinizaci“. Mnozí z nich jsou napojení na krajně pravicovou část politického spektra.

Žádné jasné vazby na Rusko u nich zjištěny nebyly, podle odborníků by však tyto skupiny a lidé měli čelit důkladnějšímu prošetření. Šíření „anti-ukrajinizace“ příliš zapadá do záměrů ruské propagandy.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení