Konflikty

22. 11. 2023, 11:04

Fotoreportérka Voxpotu Majda Slámová získala ocenění Czech Press Photo

Redakce

V polovině letošního ledna zasáhla ruská raketa obytný dům v ukrajinském Dnipru a pohřbila pod sutí desítky lidí. Reportéři Voxpotu byli právě poblíž města a když se o útoku dozvěděli, vyrazili hned na místo. Fotografka Majda Slámová obdržela za snímky z místa jednu z cen Czech Press Photo. Celou sérii si můžete prohlédnout v článku.

Bylo odpoledne 14. ledna, když ruská raketa zasáhla obytný dům v ukrajinském Dnipru. Pod sutí zůstaly po útoku desítky lidí. Některé z nich se podařilo zachránit, ale téměř 50, včetně osmi dětí, útok nepřežilo.

Záchranné akce trvaly celou noc, kdy se teplota blížila k nule a mrholil sníh s deštěm. Ohryzané masivní kusy betonu se hrozivě houpaly na železných drátech nad záchranáři, kteří každou chvíli zavolali, že našli další tělo.

Fotoreportérka Voxpotu Majda Slámová dění na místě zdokumentovala ve fotoreportáži, která nyní získala cenu Radiožurnálu v soutěži Czech Press Photo. Její fotografie byly původně zveřejněny ve společné reportáži s Vojtěchem Boháčem: “Den, kdy přiletěly rakety“.

Hasiči zasahují po raketovém útoku na obytnou budovu ve městě Dnipro / Foto: Majda Slámová / Voxpot

Sousedé čekají na vytažení svých známých a rodin Foto: Majda Slámová/Voxpot

Speciálně vycvičení psi pomáhají najít obyvatele zavalené sutí / Foto: Majda Slámová / Voxpot

Hasiči vynáší z suti tělo k identifikaci / Foto: Majda Slámová / Voxpot

Nestabilní konstrukce hrozí během záchranných prací, že se zhroutí na záchranáře. Foto: Majda Slámová/Voxpot

Záchranné práce pokračují celou noc až do rána. Z jedné části paneláku nezůstalo vůbec nic. Foto: Majda Slámová/Voxpot

Marina a její manžel čekají s nadějí, že se ze suti podaří dostat jejich dceru Irinu, která pracovala v obchodě v přízemí. Foto: Majda Slámová/Voxpot

Během dalšího dne ubývá lidí čekajících s nadějí na to, zda se podaří zachránit jejich blízké. Nahrazují je květiny za oběti. Foto: Majda Slámová/Voxpot

Témata: Konflikty