Lifestyle

24. 11. 2023, 05:03

Indický zlatý sen v troskách. Ve finále kriketového šampionátu prohrála i Módího vláda

Jiří Krejčík

V indickém Ahmadábádu v neděli vyvrcholila nejsledovanější sportovní akce roku – mistrovství světa v kriketu. Trofej však nakonec překvapivě nad hlavu nezvedl favorizovaný domácí výběr, nýbrž jeho soupeři z Austrálie. Co prohraný šampionát znamená pro indickou společnost?

Virát Kóhlí nakročil dopředu, nastavil pálku – a minul. Branka za nejlepším hráčem turnaje se rozsvítila a spadla. Dvaadevadesát tisíc diváků na stadionu v Ahmadábádu zmlklo. Miláček národa je vyřazen ze hry, životní finále pro něj končí. A sen o velkém triumfu na domácí půdě se začíná pomalu rozplývat.

Virát Kóhlí při zápase Indie proti Novému Zélandu v roce 2010 / Zdroj: Wikimedia Commons / CC BY 2.0 DEED

Ještě v neděli ráno se přitom zdálo, že indický národní tým nemůže v cestě za světovým titulem zastavit ani živelní katastrofa. Indie prošla turnajem bez porážky, některé soupeře jako Šrí Lanku nebo Jižní Afriku vyloženě znemožnila. Kromě tradičně silných pálkařů zářil také nadhazovač Móhammad Šámí, který v semifinále s Novým Zélandem vyřadil ze hry hned sedm soupeřů.

Družina kapitána Róhita Šarmy působila po napjatých letech konečně jako sehraný a soudržný tým a finálový zápas proti Austrálii viděli mnozí fanoušci jako pouhou formalitu.

Svátek politického marketingu

Společně s hráči chtěl slavit také premiér Naréndra Módí. Už za půl roku se totiž v Indii konají parlamentní volby a triumf na mistrovství světa v národním sportu by pro vládnoucí Indickou lidovou stranu (BJP) představoval velký propagandistický bonus.

Na turnaj, který po více než šesti týdnech a 48 zápasech vrcholil v neděli 19. listopadu, se proto vláda připravovala podobně svědomitě jako národní výběr a všechny důležité pozice v managementu obsadila svými lidmi. Už v roce 2019 byl tajemníkem Kontrolního výboru pro kriket v Indii (BCCI) jmenován Džaj Šáh – mladý podnikatel, jehož otcem není nikdo jiný než současný ministr vnitra a dlouholetý předseda BJP Amit Šáh.

Speciálně pro mistrovství také v Ahmadábádu vznikl nový stadion s celosvětově rekordní kapacitou 132 tisíc diváků. Postaven byl v roce 2020 a pojmenován po premiérovi Naréndrovi Módím, který se tím stal asi prvním žijícím člověkem, jehož jméno v Indii nese nějaká stavba.

Rozpačitý dojem ze šampionátu mohl být překřičen oslavnými slogany, pokud by parta okolo kapitána Róhita Šarmy dokráčela k očekávanému titulu.

Finálové klání na Módího stadionu mělo završit velkou show, při níž země prokáže svůj status nastupující velmoci. A hlavně všechny přesvědčí, že nejlidnatější stát světa je v dobrých rukou.

Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak. Hvězdný indický tým se proti Austrálii zmohl jen na 240 bodů. Největší světový národ už tak několik dní truchlí a na sociálních sítích trendují hashtagy jako panautí nebo panautí Módí – tedy že indický premiér je špatným znamením, které přináší smůlu. Není to ostatně poprvé: když v září 2019 zavítal do řídicího centra kosmické mise Čandraján-2, indická sonda k Měsíci ztroskotala.

Dream team, který svět neviděl

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Jiří Krejčík

Více článků od autora

Témata: Lifestyle