Politika

17. 04. 2024, 06:00

I Chorvatsko může mít svého Fica. Souboj mezi prezidentem a premiérem vrcholí

Simone Radačičová

Předvolební mítink premiéra Plenkoviće. Foto: Twitter Andreje Plenkoviće

Chorvatské parlamentní volby přinesou neobvyklý souboj mezi prezidentem Zoranem Milanovičem a premiérem Andrejem Plenkovičem. Podle odborníka v sobě oba politici mají něco z Roberta Fica.

Lhář, parazit, ruský agent, plačka nebo třeba škůdce, jakého Chorvatska ještě nikdy nevidělo. Během několika posledních let si dva nejmocnější muži Chorvatska – prezident Zoran Milanović a premiér Andrej Plenković – vyměnili spoustu různých nadávek. Už za pár hodin dlouholetí rivalové změří své síly v neobvyklém souboji. Ve zhruba 4,4milionové zemi se ve středu konají parlamentní volby, které rozvířily vody celé tamní politické scény.

Prezident Milanović totiž během několika málo dnů odpálil hned dvě politické bomby, kterými zaskočil nejen své odpůrce, ale také analytiky a část obyvatel.

Nejprve rozhodl, že předčasné volby se budou konat ve středu 17. dubna, čímž zaskočil nejen politology, ale i řadu běžných Chorvatů. Ti jsou totiž zvyklí, že k volebním urnám obvykle chodí v neděli.

Čtěte také: Z Chorvatska se stává země starých lidí: po vstupu do EU přišel exodus, lidé chybí nejen v turismu

Debaty o tom, proč přikročil k neobvyklému dni, ještě ani neutichly a Milanović šokoval Chorvatsko dalším oznámením. Překvapeným obyvatelům sdělil, že se postaví do čela kandidátky Sociálnědemokratické strany (SDP), aby se mohl po volbách vrátit do premiérského křesla.

Může ale úřadující prezident kandidovat v parlamentních volbách? Ústavní soud vyslal jasný vzkaz – ne. Pokud chce kandidovat, musí nejprve podat rezignaci. Milanović to ale odmítá. Nevzdává se a nadále sní o tom, že se z prezidentského paláce přestěhuje rovnou do premiérského křesla. V cestě mu ale nestojí nikdo jiný než jeho letitý rival Plenković, na jehož adresu nešetří ostrými výpady.

V jeden den do eurozóny i do Schengenu

Chorvatsko, které mnozí Češi znají jako oblíbenou turistickou destinaci, prochází v posledních letech řadou významných změn. Zatímco Česko přešlapuje daleko od bran eurozóny, Chorvatsko vstoupilo do bloku zemí platících eurem loni 1. ledna.

Ve stejný den se stalo také součástí Schengenského bezhraničního prostoru. Záhřeb se tak rozloučil se svou původní měnou kunou i s kontrolami na hranicích. V jediný den Chorvatsko udělalo obrovský krok, který výrazně usnadnil život tamním firmám, obyvatelům a zahraničním turistům, kteří nemusí měnit peníze ani čekat dlouhé desítky minut na hranicích.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Chorvatsko, Demonstrace, Politika, Volby