Lifestyle

13. 03. 2024, 14:36

Konec východoevropského azylu Andrewa Tatea. Rumunsko ho vydá do Británie

Jolana Humpálová

Bratři Tateovi v Rumunsku, červen 2023 / Zdroj: Shutterstock/LCV

Velká Británie vydala zatykače na misogynního influencera Andrewa Tatea i jeho bratra Tristana. A to kvůli obvinění ze sexuálně motivovaných trestných činů, k nimž mělo dojít v první půlce minulé dekády. Rumunsko, kde Tateovi pobývají, souhlasilo s vydáním. Má to ale háček.

Kontroverzní influencer Andrew Tate a jeho bratr Tristan mohou být vydáni do Spojeného království. O tom v úterý odpoledne rozhodl soud v Bukurešti. Sourozence zadržely rumunské bezpečnostní složky o den dříve poté, co na ně policie v anglickém Bedfordshire na začátku týdne vydala zatykač. 

Bratři už čelí obviněním z loňského roku – rumunské úřady je viní z vícero trestných činů. Britové nyní vydali zatykač na Tateovy kvůli obviněním ze sexuálního a fyzického napadení. K trestným činům mělo dojít mezi lety 2012 až 2015, dvojice ale jakoukoliv vinu „kategoricky odmítla“. Mimochodem, stejný případ řešily britské soudy už před lety – tehdy se britská prokuratura rozhodla dvojici nestíhat, čtyři dotčené ženy jdou proto nyní cestou občanskoprávního řízení.

„Jsme velice nevinní muži, časem to všichni uvidí. Těšíme se, až tento soudní proces skončí a my očistíme naše jména,“ řekl médiím před soudní budovou Andrew Tate. Po rozhodnutí soudu byli bratři propuštěni z vazby.

Rumunský soud sice s vydáním Tateových do Británie souhlasil, do domoviny muži s britsko-americkým občanstvím ale ještě nějakou chvíli nezamíří. Podmínkou pro jejich extradici je totiž dokončení zmiňovaného soudního řízení, které proti bratrům už od loňska vedou rumunské úřady. 

„Líbí se mi být svobodný“

Andrew Tate je jedním z nejúspěšnějších představitelů manosféry. Jeho publikum pochází z různých koutů zeměkoule, sám Tate se ale už před lety usídlil právě v Rumunsku. 

Spolu s bratrem Tristanem tam provozoval zpoplatněné webové stránky s pornografickým obsahem. Pro jejich webcam byznys pracovalo v jeden moment 75 žen na čtyřech různých místech.

Čtěte také: Andrew Tate šíří temné myšlenky mužství a vydává je za světlé. A dost na nich vydělává

V jednom ze svých videí influencer vysvětlil svůj přesun do na Balkán „ze 40 procent“ i tím, že je v této zemi snazší se vyhnout obviněním ze znásilnění. „Nejsem někdo, kdo by znásilňoval, ale líbí se mi představa, že si mohu dělat, co chci. Líbí se mi být svobodný,“ řekl

Přitom právě na východě Evropy o svobodu možná přijde. Sedm z žen, které byly zapojené do jeho webcam byznysu, měl podle prokuratury k natáčení porna donutit. Rumunská policie zadržela Andrewa a Tristana Tateovi a dvě ženy s rumunským občanstvím v prosinci roku 2022. A loni v červnu je úřady obvinily ze znásilnění, ustavení zločinecké skupiny, kuplířství a také obchodování s lidmi. 

Matrix má strach

Ačkoliv má Tate v současnosti zakázaný přístup na většinu hlavních sociálních sítí, z veřejného prostoru rozhodně nemizí. Jeho jméno se pravidelně objevuje v seznamech nejvyhledávanějších osobností. Loni se v žebříčku zaměřeném na Google umístil na třetí příčce. 

 

Influencer zůstává v tuto chvíli aktivní jen na X, bývalém Twitteru, kde má bezmála 9 milionů sledujících. K obviněním se vyjadřuje už v textu svého bia, kde o sobě píše: „Obchodník s lidmi, protože jsem kámošům řekl, jak postovat na TikToku. Sexuální násilník, protože si nějaká holka poté, co jsem zbohatl, vzpomněla (na něco) 15 let starého.“

„Matrix má strach, já se bojím jen boha,“ uvedl Tate v úterý na stejné sociální síti. Onen Matrix má v jeho pojetí představovat širší konspiraci namířenou proti mužům. Jeho fanoušci nyní považují zatčení známých bratrů za důsledek toho, že se opírají do představitelů světové elity. Tateovi totiž ve svém pondělním livestreamu nevybíravě komentovali například předávání Oscarů.

Rumunské bezpečnostní složky dvojici bratrů po rozhodnutí soudu propustily z vazby. V tuto chvíli sice nemají uložené domácí vězení, nemohou však vycestovat ze země. Jisté každopádně už nyní je, že je kromě soudního procesu v Rumunsku čeká ještě jeden – tentokrát doma v Británii. 

Jolana Humpálová

Více článků od autora