V Maďarsku skončilo šestnáct let vlády Viktora Orbána
Maďarská opozice vedená Péterem Magyarem vyhrála volby a ukončila šestnáctiletou vládu Viktora Orbána.
Orbán uznal porážku krátce po uzavření volebních místností a označil výsledek za „bolestný, ale jednoznačný“. Magyarova strana Tisza získala 138 ze 199 mandátů, Fidesz 55 a krajně pravicová strana Mi Hazánk pouhých šest.
Zisk ústavní většiny umožní Tisze měnit zákony i ústavu a případně zvrátit kroky předchozí vlády. Magyar vyhlásil boj proti korupci, zlepšení veřejných služeb a obnovu vztahů s EU.
Volby byly vnímány jako zkouška vlivu krajní pravice a spojenců Orbána v zahraničí, včetně Donalda Trumpa. Výsledek přivítali evropští lídři jako Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron či Keir Starmer.
Volební účast se pohybovala kolem osmdesáti procent.
Autorka: ako
Čtěte také: Viktorův poslední rave