Podcast

Café Evropa | Z Prahy vlakem: Objevte Evropu po kolejích

 Vlakem se z Česka dá přímo dostat nejen do sousedních zemí, ale třeba i do Chorvatska, Švýcarska nebo do Budapešti či Amsterdamu. A od tohoto pondělí 25. března vyjel také noční spoj z Prahy do Bruselu. Možnosti denních a nočních vlaků z tuzemska se rozšiřují - počítá se i s linkou do Kodaně. A co dál? Je vlaková doprava budoucností v přesunu mezi evropskými metropolemi? O tom je dnešní epizoda Café Evropa.

 

Podle dat televizní stanice Euronews jízdu vlakem přes hranice v Evropě v roce 2022 vyhledalo o 12 procent více lidí než v předcovidovém roce 2019. Vlakové spoje ale nejsou tak štědře dotované jako ty letecké, proto tento způsob dopravy řada lidí stále považuje za luxusní.

Poslechněte si také: Café Evropa | Erasmus: Vyplatí se vyjet na pobyt do zahraničí?

Je to ale pravda? Opravdu se vlakem nedá jezdit levně? A kde jsou v Evropě nejlepší vlaky a jak vyzrát na jízdní řády napříč unijními státy?

Podle cestovatele a průzkumníka evropské vlakové dopravy na to vše stačí známá česká aplikace. Na otázky v novém podcastu odpovídal Michal Zlatkovský, který napříč Evropou vlakem najezdil desetitisíce kilometrů. Epizodu si poslechněte ve svých podcastových aplikacích. 

Podcast přináší Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a ZEK v ČR v komerčním partnerství s Voxpotem.

Témata: Café Evropa, Doprava, Vlaky, Cestování, Evropská unie