Podcast

PULS | Pláže, hory a gangy. Jak se žije na Haiti plném násilí?

Střelba. Zvuk, který lidé v Port-au-Prince na Haiti slýchávají často – především poslední měsíce, kdy se v zemi rozmohlo násilí gangů. Za první letošní čtvrtletí vedla palčivá situace ke smrti 1660 lidí, což je nárůst oproti poslednímu čtvrtletí 2023 o víc než 50 %.To je ale jen jedna z mnoha krizí, kterým Haiti čelí. Ucelený obrázek přináší epizoda s Janem Böhmem, který na ostrově působí na misi Lékařů bez hranic.

Na začátku března se haitským zločineckým gangům podařilo osvobodit víc než čtyři a půl tisíce vězňů a v ulicích Port-au-Prince zavládlo brutální násilí.

„Situace je i po dvou měsících špatná, vidíme tu několik sil, které tu proti sobě bojují. Tedy ozbrojené skupiny, které se na konci ledna spojily – odhaduje se, že na Haiti působí 200 až 300 gangů. Stojí proti vládě a policii, které představují další sílu. A pak tu je jakási domobrana, nepříliš organizovaná skupina lidí, kteří si začínají brát spravedlnost do vlastních rukou,“ říká v Pulsu Jan Böhm.

Poslechněte si také: PULS | Protesty na univerzitách v USA: „Píše se historie, studenty se snaží umlčet“

„Často ošetřujeme (Lékaři bez hranic) lidi zraněné nějakou zbloudilou střelou. Ta je zasáhla při jejich každodenních činnostech – když prodávají na trhu nebo se přesouvají po městě,“ popisuje Böhm situaci.

Kdo vlastně v tuto chvíli zemi ovládá? Jak vypadá cesta na Haiti a kolik trvá dní? Jaká opatření místní přijali, aby se násilí bránili? A začalo vše zemětřesením v roce 2010? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Gangy, Haiti, Puls