Podcast

PULS | Protesty na univerzitách v USA: „Píše se historie, studenty se snaží umlčet“

Spojené státy posílají Izraeli desítky miliard dolarů jako vojenskou podporu. I to je jeden z důvodů, proč mnulý týden obsadilo studentstvo jeden z trávníků před hlavní knihovnou Columbia University v NYC. Požadovalo, aby škola přestala investovat do společností, které Izraeli prodávají zbraně, a volalo také po příměří v Pásmu Gazy. Jenže pak vedení školy na kampus přizvalo těžkooděnce, kteří zatkli více než 100 protestujících. Protestní tábor ale nezastavili – pokračuje doteď. Jak to na CU vypadá, v Pulsu popisuje studentka Dima, a Matěj Schneider zase přispěl historickým kontextem.

„Pamatuju si, že jsem ráno přišla do školy a na tom trávníku stály stany. Bylo tam velké množství studentů s transparenty, které hlásaly hesla jako ‚The Liberated Zone‘ a jiné. Postupně se zapojovaly – mimo trávník samotný – i  studentské skupiny  z různých hnutí, chtěly jim vyjádřit podporu. No a druhý den policie všechny, kteří se na trávníku utábořili, zatkla,“ říká v Pulsu Dima, která na CU studuje antropologii. „Přišli tam těžkooděnci, strhli všechny ty stany…  Celá situace byla dost vypjatá a emotivní. Zatkli i mého spolubydlícího,“ sdílí v podcastu.

Studentstvu se ale podařilo v protestu neustat, a Dima popisuje i to, jak obsazení trávníku funguje. „Lidé jim nosí peníze, deky a jídlo, aby mohli pokračovat. Probíhalo tam i vyučování, uspořádaly oslavy šabatu, konaly se muslimské modlitby, bohoslužba v neděli, slaví se i Pesach, pro židy důležité období. Na místě se prostě lidé snaží respektovat všechny odlišnosti, oslavovat svátky a dny, které jsou pro různé lidi důležité,“ vysvětluje.

Poslechněte si také: PULS | Kořeny nepřátelství Íránu a Izraele: Dřív spolupracovali, teď se nenávidí

„Když přestaneme kriticky uvažovat a různé myšlenky rovnou zakážeme, takže se jim ani nebudeme moci vystavit… Jak pak máme dojít k nějakému závěru, jak si pak můžeme říct, že to, co si myslíme, je ve skutečnosti správné,“ uvažuje studentka v podcastu. „Mám za to, že abychom byli zodpovědnými občany a občankami, musíme mít k dispozici informace a být schopni nahlédnout různé věci – i když třeba nepříjemné. Je opravdu důležité, abychom nepotlačovali svobodu slova.“

Jak vedení univerzity odůvodňuje to, že na protestujícím zavolalo těžkooděnce? Dají se letošní protesty srovnávat s těmi protiválečnými z roku 1968? Jakou tradici mají univerzitní protesty v USA? A jak se americká veřejnost staví k izraelským útokům v Gaze? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

(Foto: Simone Zimmerman/X)

Témata: Pásmo Gazy, Izrael, Protesty, USA