Podcast

PULS | Kořeny nepřátelství Íránu a Izraele: Dřív spolupracovali, teď se nenávidí

V noci ze soboty na neděli podnikl Írán svůj první přímý útok na Izrael. Poslal na něj přes 350 dronů a raket jako odplatu za izraelský útok na íránský konzulát v Damašku v Sýrii, ke kterému došlo na začátku měsíce. Tyto zprávy vás v médiích neminuly – co ale v české debatě chybí, je kontext k izraelsko-íránskému nepřátelství. A právě tomu se věnuje nový Puls s hosty Břetislavem Turečkem a Matějem Schneiderem.

„S útokem Íránu na Izrael se zase posunula hranice vzájemné konfrontace. Jejich vztahy jsou dlouhodobě velmi vyhrocené, což obě strany argumentují po svém. A v poslední době – na pozadí války v Gaze a širších geopolitických změn na Blízkém východě – vidíme stupňování způsobů, kterými země onu konfrontaci dávají najevo,“ říká na úvod Pulsu odborník Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.

Poslechněte si také: PULS | Děsí vás léto v dubnu? Klimatickou úzkost z hořící planety neprožíváte sami

Radikální protiíránský politický tábor v Izraeli by si přál, aby se do konfrontace zapojily i Spojené státy. „Izrael se různými způsoby, což sledujeme už přes dvacet let, snažil vtáhnout do konfliktu i USA,“ podotýká Tureček.

V podcastu uslyšíte i Matěje Schneidera, redaktora Voxpotu a autora podcastu Redneck. Novinář v Pulsu mluví o Íránu a Izraeli z amerického pohledu, který je v této rovnici neodmyslitelnou proměnnou. „Od té doby, co se do Bílého domu dostal Joe Biden, sledujeme pokusy o to, aby vztahy USA a Íránu byly trochu vřelejší než za jeho předchůdce Donalda Trumpa. Je to ale komplikovaný proces, který se dost možná nikam neposune,“ připouští Schneider.

Je otevřený konflikt pro Írán a Izrael žádoucí? Má americká podpora Izraele hranice? A jak se vlastně projevuje otevřené nepřátelství dvou států? Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Blízký Východ, Írán, Izrael, Puls, USA