Podcast

PULS | Víc než jen čínská invaze. Co všechno trápí Tchaj-wan?

Co vlastně víte o Tchaj-wanu? Česko ho podporuje, hrozí mu čínská invaze a vyrábí se tam polovodiče. To ale není celý příběh. Tchaj-wan čekají prezidentské volby, které mohou rozhodnout o tamním přístupu k Číně i o důležitých domácích otázkách. Jaká témata jim dominují? Poslechněte si krátký rozhovor s novinářkou Tingting Liu.

Poslechněte si podcast ve svých podcastových aplikacích a nezapomeňte zakliknout odběr.

„Kromě otázky dalších kroků tchajwanské diplomacie ve světě je důležité zmínit, že řešíme hlavně ekonomiku – a také problémy spojené s bydlením a rostoucími náklady. Tyhle tři věci jsou pro místní voliče zásadní,“ vyjmenovává v Pulsu reportérka TVBS News Tingting Liu. „Vyhlížíme třeba to, co vláda naslibovala ohledně sociálního bydlení. Ceny bydlení obecně totiž na Tchaj-wanu čím dál víc rostou… Ale upřímně, při každých volbách – zvláště těch prezidentských – je nakonec jednou z nejdůležitějších věcí otázka obrany a zahraničních věcí,“ připouští.

Poslechněte si také: PULS | Happy 2024. Shrnuli jsme, kam se řítí svět

K volebním urnám vyrazí Tchaj-wanci v sobotu. Předvolební průzkumy postavily do vedení současného viceprezidenta Laie Ching-Teho (vládní DPP), těsně za ním stojí kandidát Hou Yu-ih ze strany Kuomintang (KMT). Letošní volby jsou ale jedinečné mimo jiné i kvůli tomu, že se o prezidentské křeslo ucházejí neobvykle hned tři kandidáti.

„Tchajwanská lidová strana, tedy TPP, vyslala do boje bývalého starostu Tchaj-peje. Ten slíbil, že bude pokračovat v nynější zahraniční politice. Víte, Tchajwan byl tradičně buď modrý, nebo zelený,“ vysvětluje novinářka Liu s tím, že tradičně v zemi vládla buď DPP, nebo KMT. „Někteří lidé jsou z tohoto duálního systému a neustálého házení špíny na jednu či druhou stranu už otrávení. Doufají, že do hry vstoupí nový hráč, nová strana – třeba právě TPP,“ dodává.

Co pro Tchaj-wance znamená mír? Hrozí ve volbách nějaký citelnější obrat k Číně? Jaké vztahy má ostrov s USA? A co všechno dělá Tchaj-wan pro to, aby uměl případné čínské invazi čelit?Pusťte si novou epizodu buď na webu, nebo ve Spotify či Apple Podcasts.

Témata: Čína, Tchaj-wan, USA, Volby