Politika

06. 02. 2024, 05:34

Korejský poloostrov doutná. Chystá se Kim do války? 

Klára Burešová

Severokorejské vojačky během vojenské přehlídky / Foto: Wikipedia Commons

Severní Korea pod vedením Kim Čong-una zřejmě opouští snahu o nenásilné sjednocení s jihem. Kvůli agresivní rétorice, přerušení komunikace se Soulem i častým raketovým testům se teď Západ bojí další eskalace konfliktu.

„Nepřátelská země číslo jedna.“ Slova severokorejského diktátora Kim Čong-una označující Jižní Koreu za největšího protivníka státu jsou jen jedním z výroků, které v poslední době zvýšily napětí na Korejském poloostrově.

V severokorejských médiích se od loňského roku běžně objevuje motiv příprav na válku. 

Zdá se, že Severní Korea úplně opustila myšlenku nenásilného sjednocení se svým jižním sousedem. Vůdce KLDR před Nejvyšším lidovým shromážděním v půlce ledna nařídil, aby úřady trvale zrušily formální komunikaci a spolupráci s Jižní Koreou. Společné vztahy definoval jako „mezi dvěma nepřátelskými státy“. Ve svém projevu také několikrát naznačil, že by mezi nimi mohla znovu vypuknout válka. Krátce poté nechal zbořit Oblouk sjednocení – třicet metrů vysoký pomník dvou žen držících v rukou obrys Korejského poloostrova. Ten symbolizoval, že Korejci jsou jeden národ a měli by usilovat o jednotný stát.

Kim Čong-un navíc prohlásil, že by úřady měly „důkladně zablokovat všechny komunikační kanály mezi severem a jihem podél hranice, včetně odříznutí železničních tratí, které představovaly jakýsi symbol výměny a spolupráce mezi severem a jihem.“

Konec pohádky o jednotné Koreji

Snaha o sjednocení s jihem byla nedílnou součástí severokorejské ideologie. Změna přístupu proto mezinárodní společenství překvapila. Nicméně rétorika KLDR vůči jižnímu sousedovi přitvrzuje už delší dobu a v minulém roce se vztahy mezi státy ještě zhoršily. V novoročním projevu Kim Čong-un dokonce jednou zmínil, že už se nebude o znovusjednocení snažit. Události poslední doby v souvislosti s častými severokorejskými testy raket tak vyvolaly ve světě otázku: Připravuje se opravdu Severní Korea na válku?

 

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Klára Burešová

Více článků od autora