• Voxpot feed
  • 5. září 2023 / 14:49

Gabon má nového prezidenta. Lídr pučistů chce zemi dovést ke svobodným volbám

Libreville – Generál Brice Clotaire Oligui Nguema, kterého po vojenském puči shodně jmenovali armádní důstojníci přechodným vůdcem Gabonu, složil prezidentskou přísahu. Slíbil uspořádat svobodné volby, píší agentura Al Jazeera, servery VOA a France24

„Před Bohem a gabonským lidem přísahám, že budu věrně zachovávat republikánský režim,“ slíbil Nguema. Před vládními úředníky, duchovními a bouřícím davem Gabonců se zavázal k respektování “charty přechodné vlády” – o čem dokument pojednává ale neupřesnil.

Rychlé složení přísahy má podle pozorovatelů „vytvořit dojem legitimity a upevnit Nguemovu moc“.

Jmenování nové hlavy státu předcházel puč, kdy vzbouření vojáci svrhli prezidenta Aliho Bonga, jehož rodina vládla Gabonu po více než pět desetiletí. Volby z 26. srpna totiž považovali za “pochybné”.

Během své dočasné vlády chce generál Nguema, bratranec Aliho Bongy, dbát na transparentnost – podle svých slov se ze správy země zodpoví národu. Touží ji přivést „ke svobodným a důvěryhodným volbám“. Než se ovšem uskuteční, plánuje generál navrhnout přepsání ústavy a volebních zákonů.

Dobu svého setrvání u moci Nguema blíže nespecifikoval.

Čtěte také: PULS | Nejdřív Súdán, teď Niger. Co se to děje v nestabilním Sahelu?

Inauguračního ceremoniálu se nezúčastnil Albert Ondo Ossa, poražený kandidát do prezidentského úřadu. Ten se staví do role vítěze voleb a převrat považuje za zklamání. „Šlo o palácovou revoluci, nikoliv státní převrat. Je to rodinná záležitost, kde jeden bratr nahrazuje druhého,“ tvrdí.

Střídání u moci se setkalo v ulicích s nadšením. Kvitovala jej i část opozice, podle níž se Bongova rodina během své vlády podílela na drancování ropného bohatství Gabonu. OSN a Francie ale puč odsoudily.

Autor: hope, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny