31. 08. 2023, 08:13

Vojáci v Gabonu jmenovali nového lídra, sesazený prezident je v domácím vězení

Libreville – Armádní důstojníci, kteří převzali moc při převratu v Gabonu, jmenovali generála Brice Oligui Nguemu přechodným vůdcem státu. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Armádní představitelé ve středu v časných hodinách vystoupili v televizi a oznámili převzetí moci. Uvedli, že zrušili výsledky sobotních voleb, v nichž zvítězil Ali Bongo, ale které opozice označila za zfalšované. Ukončili tak 56 let trvající vládu rodiny Bongo.

Během několika hodin se generálové sešli, aby projednali, kdo zemi dočasně povede. Jednomyslně se shodli na jmenování generála Nguemy, bývalého velitele prezidentské gardy.

Sesazený prezident Bongo se objevil na videu, ve kterém vyzval své “přátele po celém světě”, aby mu pomohli. Nyní je v domácím vězení.

Čtěte také: Nejen vyhraný mundial. Kauza polibku šéfa španělského fotbalu mění celou zemi

V Gabonu již dlouhodobě doutnala nespokojenost s rodinou Bongo. “Nejdřív jsem měl strach, ale pak jsem pocítil radost,” řekl BBC o převratu jeden z obyvatel Libreville. “Bál jsem se, protože jsem si uvědomil, že prožívám převrat, ale radost jsem měl proto, že jsme tak dlouho čekali na svržení tohoto režimu,” dodal.

Zatímco davy lidí v Gabonu převrat oslavují, OSN, Africká unie a Francie ho odsoudily. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo gabonskou armádu, aby “zachovala civilní vládu”, a naléhavě vyzvalo  důstojníky, aby “propustili členy vlády a zajistili jejich bezpečnost.”

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]