05. 09. 2023, 14:35

Ruský „Generál Armagedon“ žije. Na sociálních sítích se objevila jeho fotografie

Moskva – Ruský generál Sergej Surovikin se údajně objevil na veřejnosti poprvé od zmařené vzpoury Jevgenije Prigožina a jeho wagnerovců z konce června. Informovala o tom agentura Al Jazeera.

Na ruských sociálních sítích se objevila fotografie ruského generála Sergeje Surovikina. Na veřejnosti se objevil poprvé od neúspěšného povstání Wagnerovy skupiny a jejího nedávno zesnulého šéfa Jevgenije Prigožina z konce června. Informovala o něm i nezávislá ruská novinářka Ksénia Sobčak, jež sdílela na sociální síti Telegram zprávu, že generál je nyní doma se svojí rodinou.

„Generál Sergej Surovikin je venku. Živý, zdravý, doma v Moskvě se svou rodinou. Fotografie je z dnešního dne,“ napsala novinářka. Na fotografii je muž ve slunečních brýlích a čepici se ženou, která připomíná generálovu manželku, napsala agentura Reuters. Podle ní však není možné identitu muže stoprocentně potvrdit.

Čtěte také: Rusko posílá odbojné důchodce do vězení. Trápí je tam nemoci a chybí jim vnoučata

Surovikin, jenž získal za svou brutalitu na bojišti během syrské občanské války přezdívku „Generál Armagedon“, velel několik měsíců ruským jednotkám na Ukrajině, než ho na pozici nahradil ruský náčelník generálního štábu generál Valerij Gerasimov.

Podle webu Politico generál zmizel z očí veřejnosti poté, co se objevilo podezření, že podpořil Prigožinovu vzpouru. Byl považován ze jednoho z největších spojenců šéfa wagnerovců uvnitř ruského armádního velení. Sám Prigožin o něm pokaždé mluvil velice kladně. Označil ho za „muže, který se nebojí zodpovědnosti“.

Kvůli možné roli ve vzpouře ho odstranili z pozice vrchního velitele ruského letectva, ve kterého ho nahradil jeho zástupce Viktor Afzalov.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.