Rusko

05. 09. 2023, 05:34

Rusko posílá odbojné důchodce do vězení. Trápí je tam nemoci a chybí jim vnoučata

Vjorstka Media

Důchodci coby tradiční příznivci Vladimira Putina? Od invaze na Ukrajinu dvě stovky z nich čelí vězení a vysokým pokutám, protože nesouhlasí s válkou. Mnozí jsou nemocní nebo nemají peníze. Voxpot přeložil článek serveru Vjorstka.

Lidé v důchodovém a předdůchodovém věku dostávají peněžité tresty ve výši stovek tisíc až milionů rublů. Takovou sumu nemají z čeho uhradit a mnohdy tak musí za mříže. Na základě dat nezávislého projektu OVD-info server Vjorstka zjišťoval, jak tito odpůrci invaze přicházejí o přátele, svobodu, práci a možnost vychovávat vnoučata. Přesto si stojí za svým přesvědčením.

„Speciální vojenskou operaci“ hned po jejím začátku podpořilo devět z deseti obyvatel nad 60 let, zjistila vládní sociologická agentura WCIOM a Fond veřejného mínění (FOM). Mezi stoupenci konfliktu bylo nejvíc starších respondentů v létě 2023. Podle výzkumné skupiny Russian Field jejich podíl tvořil 43 %.

Nikdo nevěnoval pozornost jeho podlomenému zdraví – má  nádor, takzvaný cystom, a hrozí mu rakovina prostaty.

„Senioři se do ‚cosplayování‘ druhé světové války vžijí lépe než kdokoliv jiný,“ řekl Vjorstce politolog Konstantin Kalačjov: „Co by mohli ztratit? Mají nízkou úroveň kritického myšlení, o konfliktu se dozvídají z televize.“

Ruští penzisté jsou považovaní za nejsnadnější cíl propagandy. Přesto nejméně 46 z nich čelí trestnímu řízení, protože nesouhlasí s agresí na Ukrajině. Od Kaliningradu po Nachodku policisté zadrželi minimálně 165 lidí ve věku 60 až 84 let, kteří se zúčastnili protiválečných akcí.

Sedm let ve vězení by nepřežil

Úřady nejraději využívají článek 207 trestního zákoníku (TZ) o „fejcích“, na jehož základě odsoudili už 19 důchodců a důchodkyň. Mezi nimi například 65letou Marinu Novikovu ze Seversku nebo 64letého Igora Baryšnikova, obyvatele Sovětsku.

Lidskoprávní aktivistka Novikova prý „šířila falešné informace o Ozbrojených silách Ruska“. V dubnu 2023 jí soud uložil pokutu milion rublů, kterou nemohla uhradit. A tak sama poprosila, ať ji raději pošlou do vězení.

Čtěte také: Začátek nádherného přátelství Ruska a KLDR. Proč Putin potřebuje severokorejské zbraně?

Baryšnikov měl strávit 7 a půl roku v cele kvůli příspěvkům o ruské invazi. Nikdo nevěnoval pozornost jeho podlomenému zdraví – má nádor, takzvaný cystom, a hrozí mu rakovina prostaty. Nepustili ho ani na pohřeb matky, která zemřela po synově zadržení. Přežívá s trubicí v břiše a potřebuje operaci. Igorův ošetřující lékař řekl soudu, že by v nápravné kolonii mohl zemřít. Nechali ho proto ve vazbě, kde se mu snaží pomoct tamní doktoři.

Rusko zahájilo nejméně 15 takových řízení. Z toho se 13 obviněných mělo zúčastnit „veřejných akcí zaměřených na diskreditaci armády“. Zbývající dva se podle OVD-info dopustili „podněcování“ k extremismu (obojí čl. 280 TZ FR).

Další čtyři lidé čelí obvinění, že podporují terorismus (čl. 205). U jiné čtveřice soud řešil „znesvěcení mrtvých těl a pohřebišť“ a vandalismus (čl. 214 a 244 TZ RF). Nejméně 15 obyvatel ve vyšším věku přemístili do vyšetřovací vazby, na nucené léčení, nebo přímo do vězení.

Trápí ji odloučení od vnuka

Dolitě Sinicyně je 65 let, žije v Nachodce a dříve vyučovala dějepis. Policie u ní 5. září 2022 udělala domovní prohlídku. Pak jí sdělila, že na internetu zastává extremistické postoje. „Smrt fašiZzZtickým okupantům!!!“ ulevovala si předtím na sociální síti Odnoklassniki. „Rusko je fašistický stát,“ napsala jindy.

Znalecký posudek uvedl, že tím nabádala veřejnost k násilí na ruské armádě. Příslušníci FSB seniorce zabavili počítač, router i telefon. Pak ji čekal výslech a odvoz do Vladivostoku. Fakt, že došlo ke vpádu na Ukrajinu, Dolitu šokoval a zkrátka jen dala najevo svůj názor. Veškerá obvinění považovala za absurdní – když jí však vyšetřovatel i právník doporučili, aby se přiznala, udělala to.

Starším vnoučatům je 12 a 20 let, neměla jsem čas si s nimi hrát. Nejmladší má dva roky, hodně jsem se na něj upnula.

„To jsem ještě měla nasazené růžové brýle. Všichni mi říkali, ať se přiznám, prý vyváznu s podmínkou. Počítala jsem s tím, ale rozsudek zněl úplně jinak. Psychicky jsem se zhroutila,“ vzpomínala Sinicyna. Čekal ji totiž rok a půl ve vězení.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vjorstka Media

Více článků od autora

Témata: Rusko, Ukrajina, Válka, Vězení