06. 09. 2023, 12:05

Ukrajinci zřejmě ztratili první tank Challenger 2. V boji nebyl ještě nikdy zničen

Kyjev – Video na sociálních sítích ukázalo, že Ukrajinci zřejmě přišli o první britský tank Challenger 2. Na začátku letošního roku jich obdrželi celkem 14. Pokud se tato zpráva potvrdí, tak půjde teprve o první ztrátu tohoto tanku na bojišti od jeho nasazení v boji na začátku 90. let, informoval Guardian

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém je vidět zničený britský tank Challenger 2. Za jeho zneškodnění patrně mohla protitanková mina a útok ruského dronu. Jde o první tank tohoto typu, jež Ukrajinci v bojích na frontě ztratili.

Tank ukrajinská armáda pravděpodobně nasadila na jižním úseku fronty v Záporožské oblasti, kde Ukrajina v posledních týdnech zaznamenala největší územní zisky za poslední dobu. Brigáda, jejíž součástí jsou právě tyto britské tanky, zřejmě v této oblasti působí.

Čtěte také: Rusko posílá odbojné důchodce do vězení. Trápí je tam nemoci a chybí jim vnoučata

Ukrajinci označují  Challenger 2 jako odolnější a efektivnější, než ruské tanky. Ve videu, jež nedávno zveřejnili, mluvili o tom, že tank dokáže přežít několik přímých zásahů a stále plnit bojové úkoly.

Munice se skladuje odděleně od posádky, což má zvýšit ochranu před přímými zásahy. Nicméně tank na videu byl zasažený do palivové nádrže. To vedlo k okamžitému zničení. Podle informací BBC čtyřčlenná posádka přežila.

Velká Británie věnovala Ukrajině celkem 14 tanků Challenger 2. Prvotním plánem Kyjeva bylo mít tanky v záloze a použít je až pro případný průlom během protiofenzívy. Avšak brigádu, ke které jsou tanky přiřazené, nasadili do bojů kolem Robotyne, napsal web Ukrajinska Pravda.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.