23. 11. 2023, 10:00

V nizozemských volbách zvítězil protiislámský populista Greet Wilders. Teď hledá koaliční partnery

Amsterdam – Podle nejnovějších výsledků po sečtení téměř všech hlasů zvítězil v nizozemských parlamentních volbách Greet Wilders. Jeho Strana pro svobodu (PVV) má získat 37 křesel. Pro Wilderse bude ovšem těžké vytvořit koalici s jinou stranou. Informace přináší web BBC.

Tento výsledek otřásl nizozemskou politikou a způsobil šok i v celé Evropě. „PVV už nelze ignorovat,“ řekl Wilders. „Budeme vládnout.“ Aby splnil svůj slib, že bude „premiérem pro všechny,“ musí přesvědčit ostatní strany, aby s ním vstoupily do koalice. Jeho cílem je tak zajistit si nejméně 76 křesel ve 150členném parlamentu.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: mimořádné volby v Nizozemsku, možný obrat v Mali i dvakrát Izrael

Ještě před hlasováním ovšem zbylé tři velké strany vyloučily účast ve Wildersově vládě kvůli jeho krajně pravicovým návrhům a rétorice. To se však může změnit vzhledem k rozsahu jeho vítězství, doplňuje BBC.

Ve volbách skončila na druhém místě s 25 křesly Zelená levice pod vedením bývalého eurokomisaře Franse Timmermanse. Na třetím místě tak zůstává středopravicová liberální VVD pod vedením Dilany Yesilgözy a na čtvrtém strana Nová společenská smlouva, kterou založil poslanec Pieter Omtzigt.

Timmermans dal jasně najevo, že s vládou vedenou Wildersem nebude mít nic společného. Zdůraznil, že bude bránit nizozemskou demokracii a právní stát. Yesilgöz trvala před volbami na tom, že nebude pracovat ve Wildersově kabinetu, ale nevyloučila spolupráci s ním, pokud by zvítězil. Omtzigt sdělil, že jeho strana Nová společenská smlouva původně nechtěla s Wildersem spolupracovat, ale nyní říká, že jsou “k dispozici, aby důvěru voličů proměnili v činy.”

Šedesátiletý Wilders během kampaně využil všeobecné nespokojenosti s předchozí vládou, která se zhroutila kvůli neshodám ohledně azylových pravidel. Před volbami však zmírnil svou protiislámskou rétoriku a odložil sliby o zavření mešit a muslimských škol. Chce ale nadále uspořádat referendum o vystoupení z EU a uzavřít hranice.

Jeho úspěch ocenili nacionalističtí a krajně pravicoví vůdci z celé Evropy. Ve Francii šéfka Národního sdružení Marine Le Pen prohlásila, že to “potvrzuje rostoucí oddanost obraně národní identity.”

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]