23. 08. 2023, 18:13

V Rusku spadlo letadlo. Na palubě byl údajně i šéf wagnerovců Prigožin

Moskva – Šéf žoldácké Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prý zahynul po pádu soukromého letadla v Rusku. Zemřel společně s dalšími devíti lidmi na palubě, informoval server BBC

Prigožinovo jméno bylo podle agentury AP na seznamu pasažérů. Že je Prigožin po smrti potvrdil několik hodin po pádu letadla telegramový kanál spojovaný s Wagnerovci Grey Zone. 

Ruští vojenští analytici, kteří mají blízko k Wagnerově skupině, sdělili, že na palubě byl také její zakladatel Dmitrij Utkin. 

Americký prezident Joe Biden naznačil, že za ruský prezident Vladimir Putin mohl být za zatím nevyjasněným pádem letadla. “V Rusku se toho moc bez vědomí Putina nepřihodí,” řekl k tomu Biden. 

“Pokud se to potvrdí, tak to nikoho nepřekvapí,” komentovala zprávy o smrti Prigožina Adrienne Watson, mluvčí Národní bezpečnostní rady amerického prezidenta. “Pokud je to pravda, tak to ukazuje, že Putin odstraní všechny své odpůrce. A to vyděsí každého, kdo by chtěl vyjádřit jiný názor, než má on,” řekla pak estonská premiérka Kaja Kallas. 

Soukromé letadlo Embraer Legacy 600, které zřejmě vlastní Prigožin, zmizelo podle dat analyzovaných americkým deníkem Wall Street Journal z radaru asi 160 kilometrů severozápadně od Moskvy. Kanál Telegramu napojený na Wagnerovce předtím informoval, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana v Tverském regionu. Tuto informaci ale není možné ověřit. 

Státní agentura Tass s odkazem na záchranné složky napsala, že na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Úřady nyní pád letadla prošetří. 

Čtěte také: „Přežila jsem čínský gulag.“ Příběh Ujgurky, které se podařilo vrátit na Západ

Tento týden Prigožin vůbec poprvé od konce června, kdy se pokusil o vzpouru proti ruskému velení, zveřejnil na sociálních sítích video. V něm tvrdil, že je aktuálně v Africe. Vystoupil v něm v maskáčích v krajině, která připomínala poušť, a snažil se rekrutovat nové bojovníky. Ani toto video se ale světovým agenturám nepodařilo nezávisle ověřit. 

Šéf CIA William Burns už před měsícem prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nenechá vzpouru Wagnerovců bez odplaty. “Byl bych překvapený, kdyby Prigožin unikl bez újmy,” řekl k tomu.

 

Autorka: sim, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]