22. 08. 2023, 08:51

Prigožin se objevil na videu z Afriky. Verbuje nové bojovníky

Moskva – Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil na sociálních sítích náborové video pro svou soukromou armádu. Je to jeho vůbec první výstup od konce června, kdy se pokusil o vzpouru proti ruskému velení, píše agentura AP

„Děláme gangsterům z Islámského státu a Al-Káidy peklo,“ tvrdí na videu Prigožin. „Najímáme opravdové siláky a pokračujeme v plnění úkolů, které jsme si stanovili,“ pokračuje o aktivitách své skupiny, do které se snaží naverbovat další bojovníky.

Na záběrech stojí Prigožin v poušti. Ve vojenské uniformě a se zbraní v ruce deklaruje, že „na všech kontinentech dělá Rusko ještě větší, a pak Afriku ještě svobodnější“.

Čtěte také: Místo vzdělání a kariéry raději rodit bojovníky. Jak Kreml odrazuje ženy od potratů

Prigožin tak vůbec poprvé od pokusu o vzpouru vystoupil na videu, které zveřejnil na kanálu Telegram. Až dosud se nevědělo, co se šéfem Wagnerovců stalo. Množily se různé spekulace o jeho osudu. V červnu kvůli nespokojenosti s vedením invaze na Ukrajině vyzval šéf žoldácké skupiny k ozbrojenému povstání s cílem svrhnout ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a ruské velení v Kremlu. Po dohodě zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem ale od svého záměru upustil.

Agentura AP poznamenává, že pravost videa, ani kde a kdy nahrávka vznikla, nelze nezávisle ověřit.

Ruská sociální média napojená na Prigožina už dříve uvedla, že šéf žoldácké skupiny rekrutuje bojovníky pro práci v Africe. Prý také vyzval ruské investory, aby se na akci podíleli a poslali peníze přes kulturní centrum – Ruský dům – do Středoafrické republiky. V této zemi jsou přitom jeho žoldáci podezřelí ze závažného porušování lidských práv.

Autor: hope, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]