18. 08. 2023, 09:40

Západoafričtí spojenci hrozí vojenským zásahem v Nigeru. Pučisté s nimi jednat nechtějí

Accra/Niamey – Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) zvažuje vojenský zásah v Nigeru, informují stanice Channel 4agentura Reuters. Podle komisaře ECOWASu pro politické záležitosti, mír a bezpečnost Abdela-Fatau Musahy představuje intervence poslední možný krok, ale organizace je na ni připravena.

Pučisté, kteří se dostali k moci na konci července, zatím mírové řešení situace odmítají.

Západoafričtí lídři jednají o dalším postupu v ghanské hlavním městě Accra. „Pokud všechny ostatní možnosti selžou, odvážné síly západní Afriky jsou připraveny jít do akce. Znovu nastolíme řád v Nigeru, a to všemi možnými prostředky,“ řekl komisař Musah s tím, že na vojenském zásahu by se podílela většina z 15 členských států. Výjimkou jsou Mali a Burkina Faso a Kapverdská republika.

Podle experta na mezinárodní vztahy Olajinky Ajaly ovšem nejspíš k intervenci nedojde. „Jakékoliv použití síly by vedlo k další destabilizaci regionu,“ tvrdí Ajala. Vojenskému zásahu podle něj kromě humanitárních důsledků brání i logistická a finanční náročnost. „Tím, že západoafričtí lídři začali hrozit použitím síly, umožnili juntě připravit se na všechny možné scénáře. Nigerská armáda jejich fintu odhalila,“ dodává Ajala.

Čtěte také: Vraždy politiků a drogy. Kdysi bezpečný Ekvádor sestupuje do zločinného pekla

Sesazený nigerský prezident Muhamed Bazoum dál zůstává v zajetí. Pučisté navíc zvažují, že ho postaví před soud kvůli údajné vlastizradě. „Je ironické, že sám rukojmí je obviňován z velezrady. Můžeme se jen dohadovat, kdy se vůbec té zrady mohl dopustit,“ komentoval to komisař Musah.

Ke kritice nigerské junty se přidali představitelé Evropské unie nebo Organizace spojených národů (OSN). Ti se zároveň obávají, že Niger požádá o pomoc ruskou žoldnéřskou skupinu Wagnerovců. Podle Ajaly to zatím nehrozí, protože Wagnerovci nemají pro intervenci v Nigeru dostatečné logistické zázemí ani počet vojáků.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.