Kokain

18. 08. 2023, 03:08

Vraždy politiků a drogy. Kdysi bezpečný Ekvádor sestupuje do zločinného pekla

Simone Radačičová

Neznámý útočník zastřelil minulý týden kandidáta ekvádorských prezidentských voleb Fernanda Villavicencia. Podezření padlo na drogové kartely, proti kterým politik bojoval. Jeho vražda ukazuje na bezprecedentní míru násilí, která 18milionovou latinskoamerickou zemi zasáhla.

„Es tiempo de valientes.“ Přišel čas odvážných. Kandidát ekvádorských prezidentských voleb Fernando Villavicencio žil přesně tak, jak to měl ve svém volebním sloganu. Na mítinky chodil bez neprůstřelné vesty, nebál se zajet ani do míst, kde vládnou mocné drogové kartely a pouliční gangy. A sliboval, že pokud ve volbách vyhraje, zasáhne proti korupci v nejvyšších patrech státní moci.

Zavražděný prezidentský kandidát Fernando Villavicencio / Foto: Asamblea Nacional del Ecuador / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Dříve působil jako investigativní novinář a odkrýval propojení mezi světem zločinu a politiky. Vytvořil si tak řadu nepřátel. Mezi ně patří dokonce bývalý prezident Rafael Correa, kterého soud nedávno shledal vinným z korupce.

Minulý týden neznámý útočník Villavicencia zastřelil při odchodu ze setkání s voliči v Quitu. Tato vražda šokovala celou zemi. Policie zatím nemá jasno v tom, kdo přesně za ní stojí. Nicméně v podezření jsou právě kartely, které využívají Ekvádor coby tranzitní zemi pro kokain z Kolumbie.

Jen čtyři dny před svou smrtí se Villavicencio vydal do města Chone. Právě odtud pochází jeden z nejvýznamnějších gangů v Ekvádoru Los Choneros, jehož členové mu opakovaně vyhrožovali. Jejich vůdce Jose Adolfo Macías, přezdívaný „Fito“, který je aktuálně ve vězení, ho prý dokonce vyzval, aby vůbec nevyslovoval jeho jméno.

Adolfo Macías alias Fito byl převezen do La Roca, ekvádorské věznice s nejvyšší ostrahou

Ani to ale prezidentského kandidáta neodradilo. „Tak tady mě máte,“ prohlásil Villavicencio na návštěvě Chone v narážce na hrozby mocného zločince.

I když během předvolební kampaně dostával výhružky, neustoupil a nadále se objevoval na veřejnosti. „Mlčet a skrývat se v době, kdy zločinci zabíjejí občany, by bylo projevem zbabělosti a spoluviny,“ prohlásil před časem.

Jako za Escobara

Ještě před několika lety patřil Ekvádor mezi ty bezpečnější státy Latinské Ameriky. V roce 2018 v průzkumu veřejného mínění se většina tamních obyvatel dokonce nechala slyšet, že se nebojí v noci o samotě chodit venku. Míra násilí, jakou prožívaly země jako třeba Kolumbie či Honduras, se zdála být na hony vzdálená.

Pašeráci kokainu umí dostat zboží přes propustné ekvádorské hranice dál do země a odtud do velkých, avšak málo zabezpečených přístavů.

Během několika málo let se tahle rovníková republika, jejíž břehy omývají vody Tichého oceánu, výrazně proměnila a nyní prožívá bolestivé vystřízlivění. Od roku 2019 se počet vražd zčtyřnásobil na loňských 4800. Ekvádor se tak stal jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě.

Tamní věznice jsou přeplněné, nájemní zabijáci likvidují policisty a prokurátory. Roste počet nejen vražd, ale i případů další násilné kriminality, jako jsou únosy či vydírání. Někteří experti dokonce srovnávají sestup Ekvádoru do zločinného pekla s děním v Kolumbii v 80. letech, kde tehdy podsvětí velel nechvalně proslulý narkobaron Pablo Escobar.

Ekvádor (červeně) v Jižní Americe / Zdroj: DavoO / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Stejně jako před lety v Kolumbii, tak i v případě Ekvádoru hrají klíčovou roli drogové kartely. Využívají geografické polohy této země – obklopují ji dva významní producenti kokainu Peru a Kolumbie, v nichž se plocha obdělávaná kokou neustále rozšiřuje. Drogové kartely proto hledají nové cesty pro vývoz rostoucí produkce kokainu z Latinské Ameriky dál do světa. „Krvavý příběh kokainu“ nedávno Voxpot přinesl v samostatném článku.

Miliardy mezi banány

Ekvádor umí organizovaným zločineckým skupinám nabídnout snadné řešení. Pašeráci dokážou dostat drogu přes propustné ekvádorské hranice dál do země a odtud do velkých přístavů, které jsou podle odborníků málo zabezpečeny. Klíčovou roli hraje hlavně vůbec největší ekvádorský přístav Guayaquil.

Přístav Guayaquil / Foto: Shutterstock

Významné jsou ale i další přístavy jako Esmeraldas, Manta nebo Puerto Bolívar. Právě tady se připravují na svoji cestu do zahraničí tisíce tun banánů – Ekvádor je totiž vůbec největší producent tohoto oblíbeného ovoce. Do kontejnerů s banány pak gangy mohou snadno ukrýt stovky kilogramů až tun kokainu.

Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?

Minulý týden nizozemská prokuratura oznámila, že celníci v kontejnerech v Rotterdamu našli přes osm tun této drogy. Také policisté v Klecanech u Prahy v distribučním centru řetězce Albert odhalili 646 kilogramů kokainu, za který by dealeři utržili několika miliard korun. Do Česka se zřejmě zásilka dostala omylem. Oba případy mají mnoho společného – „zboží“ připutovalo do Evropy právě z Ekvádoru, zamaskované ve zmíněných kontejnerech.

Jak uvádí ve své analýze OSN, podíl kokainu putujícího z Ekvádoru na evropský trh v posledních letech výrazně roste. Ještě v roce 2019 to bylo „jen“ 9 %, o tři roky později už 33 %. Další stovky tun pak míří z této latinskoamerické země do Střední Ameriky a dále přes Mexiko až do USA. Jak napsal americký deník Wall Street Journal, ekvádorské úřady zadržely letos tolik kokainu, že už ani neví, jak tak velké množství zničit.

Oslavy za mřížemi

Společně s rozvojem obchodu s drogami výrazně posilují tamní kartely. Jako rozbuška v roce 2020 zafungovala vražda Jorgeho Luise Zabrany, bosse zmíněného gangu Los Choneros. „Vytvořilo to mocenské vakuum a zničilo monopol Los Choneros v obchodu s drogami,“ poznamenal k tomu John Polga-Hecimovich, expert na Latinskou Ameriku z Námořní akademie USA.

Proti Los Choneros se pak postavily menší gangy jako Los Lobos (Vlci) nebo třeba Chone Killers (Zabijáci z Chone). Soupeří spolu nejen v ulicích ekvádorských měst, ale také ve věznicích, kde vzájemně cílí na své členy.

Čtěte také: Mega věznice, nebo malé město zločinu? Prezident Salvadoru naplňuje scénář dystopické sci-fi

Bezpečnostní složky se proto soustředí právě na žaláře, kde aktuálně sedí řada členů drogových kartelů a gangů. Ti si za mřížemi dopřávají nevídaných privilegií. Mají přístup ke všemu, na co si jen pomyslí – od satelitních telefonů přes alkohol, narkotika, peníze, různé zbraně až k dronům a výbušninám.

Mohou také slavit narozeniny různými pyrotechnickými show, doplňuje k tomu španělský list El País. Vysoce postaveným členům kartelů tak nic nebrání v tom, aby z vězení nadále vedli výnosný obchod s drogami a plánovali vraždy všech, kteří by se proti nim chtěli postavit.

Nikdo nečekal, že by mohlo dojít k tak brutální vraždě a že Ekvádor jako stát nebude absolutně schopný jí zabránit.

Los Choneros, jejichž kápo vyhrožoval zavražděnému kandidátovi Villavicenciovi, mají vazby na mocný mexický kartel Sinaloa. Jeho někdejší boss Joaquín Guzmán Loera, přezdívaný Prcek, skončil ve vězení v USA na doživotí. Mexičané využívají jejich konexe na ekvádorském území – Los Choneros prý umí zajistit, aby se zásilky kokainu dostaly bez potíží z hranic s Kolumbií do přístavu za šest hodin.

Zadržený Joaquín Guzmán Loera, přezdívaný Prcek, Mexico City, únor 2014 / Foto: Shutterstock

Na pomoc přijela FBI

Vražda známého politika Villavicencia přivedla Ekvádor na cestu dosud bezprecedentního politického násilí. Dokresluje, jak moc se země vetknutá mezi Kolumbii a Peru v posledních letech změnila.

Není to ani první vražda politika. Letos v únoru neznámí útočníci zastřelili Omara Menéndeze, který kandidoval na starostu ve městě Puerto López. V červenci byl zavražděn Agustín Intriago, starosta přístavního města Manta. Ani ne týden po vraždě Villavicencia pak ozbrojenci zabili Pedra Brionese, politika z provincie Esmeraldas. Ta leží u hranic s Kolumbií a pašeráci ji využívají při převozu drog.

Ekvádorská policie se snaží zjistit, kdo za vraždou prezidentského kandidáta stojí. Na pomoc jí přijelo také několik agentů FBI.

K útoku se původně přihlásil gang Los Lobos. Zveřejnili video, na kterém je vidět skupina mužů zahalených do černé. Jen pár hodin poté se ale na sociálních sítích objevilo jiné video – tentokrát na něm jiná skupina mužů hlásících se k Los Lobos odmítla jakoukoliv roli v atentátu. Ani jedno video se světovým tiskovým agenturám nepodařilo ověřit.

Čtěte také: Brutální násilí, cholera a hladomor. Haiti po vraždě prezidenta vládnou gangy

Carlos Larrea, profesor z Univerzity Simóna Bolívara v Quitu, označil událost za „obrovskou eskalaci“ ekvádorské krize, kdy kartely rozpoutaly násilí a teror. „Vražda Villavicencia ukázala, že nelegální skupiny pronikají do politických stran a do místních vlád,“ řekl k tomu. Byl to přitom právě tento zavražděný muž, kdo sliboval, že odhalí vazby mezi vysoce postavenými politiky, policií a organizovaným zločinem.

Podle Larrey byly bezpečnostní složky, které měly na starost jeho ochranu, naprosto nepřipravené na takovou míru násilí. Vše se odehrálo ve chvíli, kdy kandidát nastupoval do auta po mítinku s voliči. Útočník, jehož policie posléze zneškodnila, zasáhl Villavicencia třemi ranami z pistole do hlavy.

„Byl velmi zranitelnou osobou. Nikdo ale nečekal, že by mohlo dojít k tak brutální vraždě a že Ekvádor jako stát nebude absolutně schopný jí zabránit,“ podotýká univerzitní expert.

Místo zavražděného politika tak v nedělních prezidentských volbách kandiduje další investigativní novinář Christian Zurita. S Villavicenciou se dobře znali, spolupracovali při psaní článků a knih.

Zurita na tiskové konferenci, na kterou přišel v neprůstřelné vestě, prohlásil, že naváže na práci Villavicencia a také se postaví drogovým gangům a organizovanému zločinu. „Budeme bojovat i za něho,“ přihlásil se Zurita k odkazu svého zavražděného kamaráda a kolegy.

Simone Radačičová

Více článků od autora