Hamás

23. 10. 2023, 15:24

Tohle je horší než válka: Co ukázaly neveřejné záběry z útoku Hamásu?

Vojtěch Boháč

Izraelská armáda (IDF) dnes pro mezinárodní novináře uspořádala promítání pokrývající masakr Izraelců ze 7. října a následné dění. Na promítání byly zakázané kamery i fotoaparáty. Na místě byli přítomni i reportéři Voxpotu.

Následující text obsahuje popis brutálních scén. Jestli se aktuálně necítíte na podobný obsah, doporučujeme dál nečíst a vrátit se k článku jindy.

Palubní kamera zabírá výhled z jedoucího auta. Na silnici o kus dál vpředu z krajnice přicházejí ozbrojenci. Jeden z nich zvedá útočnou pušku a střílí na auto. Není jasné, co přesně se stalo. Po další střele už zůstává na části skla zabírané kamerou pavouk. Další ozbrojenec pokračuje ve střelbě a zjevně nikým neovládané auto sjíždí na krajnici, kde stojí další muži se zbraněmi.

Následující záběr je z bodycamu jednoho z ozbrojenců Hamásu. Zvedá útočnou pušku a střílí po přijíždějícím bílém autě, ve kterém sedí muž a žena. První rána netrefuje, ale druhá míří přesněji a střela prolétne čelním sklem. Řidič následně ztrácí kontrolu a když auto projíždí kolem ozbrojenců, mladý pár sedí sesunutý do sedaček, s hlavami opřenými o sebe, jako by odpočívali. Oba jsou mrtví.

Formát stejné scény z více perspektiv se opakuje u různých míst. Bodycamy, dopravní kamery, mobilní telefony samotných obětí, které natáčí až do chvíle, kdy spadnou na zem. Kibuc Be’eri, kde bylo podle izraelské vlády zabito přes 130 lidí, mošav Netiv ha-Asara, ve které bylo zabito přes 20 lidí, náhodná místa mimo vesnice, křižovatky. Některé záběry jsme mohli vidět už dříve na sítích, jiné tu jsou promítány poprvé.

Novináři na tiskové konferenci po projekci. Foto: Peetr Chodura/Voxpot

Na dalších záběrech se objevují sekvence, kdy útočníci nejdříve obsadí kontrolní budovu na vjezdu do kibucu, zastřelí ochranku a následně v kabině čekají na příjezd prvního auta. Když řidič čeká na otevření dveří, přiběhnou k němu a jeho i spolujezdkyni zastřelí.

Brutalita i explicitní charakter záběrů se postupně zvyšuje. Sledujeme průchod ozbrojenců prázdným kibucem. Když se za síťovými dveřmi rodinného domku objeví zřejmě starší člověk, okamžitě je zastřelen. V jiném domě krvácí člověk ve žlutém tričku, který dostal zásah do břicha. Poté, co mu někdo chvíli dupe na hlavu, vezme útočník motyku a mlátí jej za křiku Allahu Akbar do krku, dokud není jasné, že je člověk mrtvý.

Čtěte také: Divoká jízda gazským „metrem“. Tajné tunely stírají izraelskou technologickou a bojovou převahu

V další scéně se snaží muž zachránit své dva syny, když na záznamu z bezpečnostních kamer v trenkách utíkají před střelbou do zahradního domku. V krátkém sledu za nimi letí do dveří granát, otec se kácí mrtvý k zemi. Křičící synové vyběhnou zakrvavení ven a volají, že chtějí vidět matku. Útočník bere z ledničky Coca-colu, napije se a odchází. Na dalším záběru z bezpečnostní kamery kluci utíkají pryč z domu. Jak skončí, zůstává otevřené.

Všechno se děje v prostředí zelených trávníků, grilů vytažených před domy, dětských pokojů s plyšáky. Záběry jsou na první pohled brutálnější než ty, které se k nám za poslední roky dostávají z válek. Tohle totiž není bitevní pole, ale nejbezpečnější zázemí. Vesnice podobné libovolnému satelitu, který známe z Česka.

Vlastníma rukama jsem zabil 10 lidí...

Postupně se objevuje víc a víc fotek i záběrů mrtvých těl – jednou jsou to tři lidé v posteli, jindy pět lidí na ulici. Občas útočníci vytahují mrtvá těla z auta, aby s ním následně odjeli.

Speciální zvuková scéna zachycuje útočníka Hamásu, když volá svým rodičům a neustále opakuje, že vlastníma rukama zabil deset lidí, nahrál to na video a poslal jim to ve zprávě na WhatsApp. Ať se na video podívají a jsou na něj hrdí. Rodiče přitom nadšení syna zjevně nesdílí, pláčou a prosí ho, ať se vrátí domů. Syn neustále jen opakuje, že zabil 10 Židů a musí na něj být hrdí.

Čtěte také: Krok od války: Egypt uniká nestabilitě, rovnováha je ale křehká

„S boží pomocí jsem se do Kibucu dostal jako první a podařilo se mi tak zabít 10 lidí,“ opakuje neustále hlasem, který zní jako na hraně šílenství.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora