Politika

20. 12. 2023, 11:24

„Viktore, co kdyby sis došel na kávu?“ Orbánova dvojitá sázka na ukrajinskou kartu

Kateřina Šafaříková

Na summitu v Bruselu evropští lídři schválili zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou. Maďarský premiér Viktor Orbán to překvapivě nevetoval. Vystavil ale stopku penězům pro Kyjev. Domluví se nakonec lídři, nebo bude Orbán vše vetovat, aby vymohl finance pro sebe?

Bylo to překvapení, když Charles Michel, stálý předseda Evropské rady, přišel minulý čtvrtek pozdě večer mezi novináře do atria budovy Justus Lipsius v Bruselu. Michel to obvykle nedělá, omezuje se na tweety během summitů a na závěrečnou tiskovku.

To, že tentokrát udělal výjimku, podtrhlo, jaký význam sedmadvacítka přikládala rozhodnutí, které krátce předtím prošlo. Maďarský premiér Viktor Orbán se tehdy už slavně zvedl od stolu a na základě předchozího ujednání s německým kancléřem Olafem Scholzem – o kterém nevěděli ani všichni lídři v sále – odešel na kafe. Evropští státníci tak mohli schválit ukrajinské rozhovory o vstupu do EU, čemuž Orbán do té doby bránil.

Obklopen hroznem mezinárodních reportérů Michel prohlásil, že EU udělala „historické rozhodnutí“ a je to „jasný signál naděje pro Ukrajinu a celý kontinent“.

https://twitter.com/CharlesMichel/status/1735692220370464991?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1735692220370464991%7Ctwgr%5E3dd82251b80ed92ae513bbdc5535feb47e0e328c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.voxpot.cz%2F%3Fp%3D38874

V atriu v té chvíli panovalo vzrušení. Maďarsko hrozilo zablokováním startu rozhovorů dlouho předtím a jednotlivé národní delegace měly rezervované hotely v Bruselu často až do neděle. A najednou, první den summitu, Orbán ustupuje s pomocí Scholzovy věty „Viktore, co kdyby sis došel na kávu“?

O několik hodin později už ale bylo všechno jinak. Maďarské veto nakonec přeci jen přišlo. Tentokrát mířilo proti penězům pro Ukrajinu.

Orbán zablokoval revizi nynějšího sedmiletého rozpočtu Evropské unie, která se dělá hlavně kvůli navýšení pomoci Kyjevu. Země vzdorující druhým rokem brutální ruské agresi má dostat od Evropanů 50 miliard eur na čtyři roky, přičemž 17 miliard z toho nevratných grantů, 33 miliard na půjčkách.

Celkem 26 států souhlasilo, jen Orbán ne.

V té chvíli nenechal nikoho na pochybách, že to, o čem mnozí před summitem spekulovali mimo záznam – tedy, že za maďarským nesouhlasem s podporou Ukrajiny jsou ve skutečnosti maďarské peníze – je realita.

Důvody, které k tomu Orbána vedly, sdělil druhý den ráno další klíčový muž, jenž jinak novinářské foyer většinou vynechává: hlavní poradce maďarského premiéra a shodou okolností jeho jmenovec Balázs Orbán.

„My netrváme na revizi evropského rozpočtu,“ prohlásil na adresu úprav unijního financování. „Pokud na ní trvají ostatní, změna musí pokrýt také náš problém s rozpočtem,“ dodal Orbánův poradce a zase odešel.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Kateřina Šafaříková

Více článků od autora

Témata: Maďarsko, Orbán, EU, Politika, summit, Ukrajina