
Donald Trump se potkal s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou a nařkl jej z bílé genocidy. Zkušený vyjednavač Ramaphosa byl však připraven a ukázal, jak jednat s rasisty a dezinformátory.
Zpočátku to vypadalo jako každá jiná schůzka dvou státníků. Americký prezident Donald Trump a jeho jihoafrický protějšek Cyril Ramaphosa diskutovali o ekonomických příležitostech a dalších obecných tématech.
Jenže pak přišla otázka novinářstva ohledně nařčení z bílé genocidy, která se podle konspirátorů v Jihoafrické republice (JAR) děje.
Trump se jakožto velký propagátor zmíněného nesmyslu nadechoval k odpovědi. Na tu ho nejspíš připravil vrchní šiřitel konspiračního bludu – Elon Musk, který rozhovor prezidentů zpovzdálí sledoval.
Na Ramaphosu byla očividně nastražena past.
Než ale Trump stihl odpovědět, vzal si rázně slovo jihoafrický prezident. „Já na to můžu odpovědět,“ prohlásil a jasně ukázal, že přišel připraven. Na setkání s nejmocnějším mužem světa se totiž dostavil bývalý hlavní vyjednavač Nelsona Mandely.
Ramaphosa konstatoval, že Trump musí naslouchat Jihoafričanům, a pak ukázal majstrštyk: „Kdyby u nás probíhala genocida afrikánských farmářů, ujišťuji vás, že by tady tito tři pánové nebyli,“ pronesl i směrem k Muskovi. „Včetně mého ministra zemědělství,“ dodal.
Pokud jste se někdy bavili s konspirátorem, který věří nesmyslům, jistě víte, že takový člověk dokáže vychrlit spoustu „důkazů“ a pavědeckých dokumentů stylu Vetřelci dávnověku. To přesně americký prezident udělal.
Trump poručil zhasnout a zapnout televizi. Tam promítl záběry opozičního politika Julia Malemy, který zpívá „zabijte Búra, zabijte farmáře“ – písničku spojenou s bojem proti apartheidu, o které se nyní v JAR vedou vášnivé debaty a Malema byl za její zpěv souzen.
Na to Ramaphosa klidně odpověděl, že písnička nerovná se vládní politika a jeho vedení země je zcela v rozporu s Malemovými slovy. „Je to malá menšinová strana,“ zdůraznil jihoafrický prezident.
Tím ale video nekončilo. Následoval záběr bílých křížů lemujících silnici a Trump prohlásil, že jde o pohřebiště bílých farmářů. Ramaphosa se ho zeptal: „Kde to je?“
Čtěte také: Genocida bílých? Nesmysl o JAR šíří i čeští podcasteři
„Nevím,“ odpověděl Trump s tím, že někde v Jižní Africe. Jihoafrický prezident kontroval, že takový hřbitov nikdy neviděl. Ukázalo se, že šlo nejspíš o záběry z protestu v roce 2020, kdy byl v provincii KwaZulu-Natal zabit farmářský pár. Šlo tedy o rekvizity.
Trump prostě použil další dezinformátroskou taktiku: přesazování záběrů do jiného kontextu, který většinou nejde ověřit přímo na místě a jeho vyvrácení vyžaduje více času.
Neexistující oběti
V takovém duchu rozhovor pokračoval. Na Ramaphosu byla očividně nastražena past, podobně jako během únorové návštěvy Volodomyra Zelenského v Bílém domě.
Možná i díky ní se jihoafrický vůdce dokázal připravit a Trumpovy útoky s úsměvem odrážel. Navíc ze svých zkušeností dobře ví, jak jednat s rasisty.
Od prezidenta Spojených států s klidem převzal výtisky novinových článků, o kterých Trump tvrdí, že jeho lži o bílé genocidě potvrzují. „Smrt. Smrt. Smrt. Strašlivá smrt,“ odříkával Trump, když články ukazoval a tvrdil, že bílí Jihoafričané „prchají před násilím a rasistickými zákony“.
„Ne,“ odvětil stroze Ramaphosa.

JAR nezveřejňuje údaje o kriminalitě na základě rasy, ale nejnovější čísla ukazují, že mezi říjnem a prosincem 2024 bylo v zemi zavražděno téměř deset tisíc lidí. Tucet z nich byl zabit při útoku na hospodářství a jeden z toho byl farmář.
Jihoafrický prezident problém uznal i v Oválné pracovně, kdy konstatoval, že „v zemi existuje kriminalita“. Dodal ale, že většina obětí jsou černoši.
Většího výstupu se možná překvapivě zdržel Elon Musk. „Nechci do toho zatahovat Elona,“ řekl Trump. „Shodou okolností je z JAR. On sem ale přišel s jiným tématem – posílat rakety na Mars. OK?“ dodal se slovy, že Musk není „uprchlíkem“ jako skupina devětačtyřiceti Afrikánců, které přijal.
Americký prezident během veřejného rozhovoru neopomněl ani urážet novinářstvo. „Nemáte na to být reportérkou,“ řekl novinářce, která se zeptala na nedávný dar od Kataru.
Konstituční monarchie Trumpovi věnovala dopravní letoun v hodnotě 400 milionů dolarů, jehož model stál celou dobu na stole před státníky. „Je mi líto, že já vám letadlo dát nemohu,“ zavtipkoval Ramaphosa. „Přál bych si, abyste to udělal,“ odpověděl Trump. „Vzal bych si ho.“
Jihoafrický lídr se snažil svůj protějšek přímo neurazit a náladu ještě nezhoršit. K přímé konfrontaci a překřikování se jako se Zelenským proto nedošlo.
Napětí mezi oběma zeměmi má neblahé dopady hlavně na JAR. Už v únoru Spojené státy pozastavily jakoukoli pomoc – dotovaly například jihoafrický program boje proti HIV.
Ramaphosa nicméně předvedl, jak jednat s dezinformátory – v klidu jim vysvětlovat skutečný stav věcí a nelámat nad nimi hůl. Zvlášť když jeden z nich vede nejmocnější zemi světa.
Vaše podpora pro nás není jen finanční zázemí. Je to závazek. Každý nový člen nám dává jistotu, že můžeme plánovat další výjezdy, další témata, další práci, která má smysl. Díky vám můžeme psát příběhy, které pomáhají chápat svět – bez kompromisů, bez zkreslení, bez tlaků zvenčí.