Německo

09. 05. 2022, 12:07

8 důvodů, proč je Putinovo Rusko jako Hitlerovo Německo

Redakce

V Rusku se dnes slaví Den vítězství, tedy připomenutí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Přitom je ale čím dál zřejmější, že současné Rusko toho má s třetí říší společného až příliš mnoho. Připadá vám to jako laciná paralela? Naší redakci až tolik ne. A v následujícím textu najdete důvody, proč se nestydíme přirovnávat Putinovo Rusko k Hitlerovu Německu.

Před více než 80 lety stvořili němečtí nacisté z Židů kolektivního nepřítele. Nyní Kreml usilovně pracuje na tom, aby mezi Rusy patřičně rozvířil nenávist k Ukrajině. Ta je již osm let líčená jakožto Washingtonem řízený fašistický stát, který chce nejprve zničit Rusy na Ukrajině, a poté celé Rusko. Paralel s nacistickým se však nabízí mnohem víc.

1. Silná nenávistná propaganda šířící strach

Moskva sice může tvrdit, že Ukrajinci jsou bratrský národ, u kterého je potřeba jen vyměnit jeho zločinné vedení, ale realita je trochu jiná. Ukrajinci jsou již osm let v médiích líčeni jako nepřátelé (údajně pod vlivem fašismu) a jako významná hrozba pro Rusko. Moderátoři-propagandisté se podobně jako v nacistickém Německu často zaměřují na emocionální stránku. Během vstupů běžně zvyšují hlas nebo rovnou křičí, používají silná slova nebo přímo vyhrožují.

2. Nepřátelský národ je třeba celý vyhladit

Poté, co se ruská vojenská operace na ukrajinském území setkala s nečekaným odporem, můžeme se už celkem běžně setkat i s názory, že sousední zemi bude nutné prostě celou zničit. Důvod? Všichni Ukrajinci jako národ jsou spolupachateli „nacistického“ režimu a žádné slitování si nezaslouží. A proč se vlastně v tom “osvobozeneckém tažení” zastavit na Ukrajině? Novinář Dmitrij Kiseljov se nedávno blýskl prohlášením, že Rusko může pomocí podmořského dronu zlikvidovat i Velkou Británii, pokud bude nadále Ukrajinu podporovat.

Objevují se zprávy, že na některých okupovaných územích začaly dokonce vznikat internační tábory pro ukrajinské uprchlíky.

3. Propaganda pro nejmenší a aktivizace mládeže 

Kromě Mladé gardy Jednotného Ruska, tedy mládežnického křídla Putinovy strany v zemi svého času existovalo také mládežnické hnutí Naši, u kterého bychom mohli najít paralelu s německou polovojenskou organizací Hitlerjugend. Sdružovala lidi okolo dvaceti let a mezi jejich aktivity patřila nejen dobrovolnická činnost, ale i pořádání demonstrací na podporu prezidenta Putina.

Současná ruská politická propaganda však míří také na školáky. Příkladem může být animované video o spolužácích Váňovi a Koljovi, kteří se znepřátelí poté, co si Kolja najde špatné kamarády a začne šikanovat menší kluky. I malé děti se tedy mohou na jednoduchém příkladu přesvědčit, že Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině jen proto, aby zabránilo zabíjení civilistů v separatistických oblastech – tedy alespoň podle oficiální linie.

4. Kdo nejde s námi, jde proti nám

Myslíte si, že všichni občané Putinův režim oddaně a bezvýhradně podporují? Nic nemůže být dál od pravdy. Z Ruska už od začátku války uprchlo minimálně 300 tisíc lidí. A je čím dál zřejmější, že se do země jen tak nevrátí. Státní propagandisté i sám prezident Putin je totiž označují za zrádce, s nimiž nelze mít žádné slitování. Spoustě dalších opozičně naladěných Rusů a Rusek se pak zřejmě nikdy ze země utéct nepodaří.

5. Důraz na symboliku

Zatímco Hitlerovo Německo na každém rohu vyvěšovalo hákový kříž, Putinovo Rusko hojně používá písmena Z a V. Odborníci na armádu sice říkají, že jde primárně o označení vojenských útvarů podle jejich pozic, ruská propaganda však znakům připisuje i symbolický význam. Není divu, protože s ním může lépe mobilizovat masy na podporu invaze. Písmeno Z tak znamená “za pobědu”, tedy v překladu za vítězství, zatímco V je zkratkou pro heslo v pravdě síla. 

Zajímavé je, že oba režimy si svůj symbol vypůjčily odjinud. Svastika je prastarý symbol slunce a štěstí používaný napříč mnoha evropskými a asijskými kulturami (a například v Indii dodnes zcela běžně), písmena Z i V patří do latinky a v ruské abecedě se nevyskytují.

Čtěte také: Stydíš se psát o podřadných genech? Vytáhni zeměpis. Za ruskou tyranii ale zima nemůže

6. Existence internačních táborů

Zatímco Židé a nepřátelé nacistického režimu končili v táborech koncentračních, pro Ukrajince z okupovaných území má Putinův režim připravené takzvané tábory filtrační. Mají sice sloužit jako uprchlická centra, podle očitých svědectví však Rusové ukrajinské obyvatele táborů vyslýchají, šikanují a bijí.

7. Choutky na ovládnutí Evropy či alespoň její části

Někteří bezpečnostní experti varují, že ruská invaze se nemusí zastavit na Ukrajině. Bývalé sovětské republiky Rusko dlouhodobě považuje za sféru svého vlivu a mezi režimními ideology jako Alexandr Dugin je dodnes silná myšlenka panslavismu, tedy jednoty slovanských národů coby konzervativní opozice proti modernistickému Západu.

8. Za všechno mohou Židé

A aby toho nebylo málo, i Rusko nakonec našlo největší nepřátele světového míru v Židech. To když ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Adolf Hitler měl židovské kořeny a vytočil tím doběla takřka všechny ústavní činitele v Izraeli. Vypadá to jako hodně krkolomná mentální gymnastika? Vlastně ani ne. Moskva přeci vytrvale tvrdí, že jedním z cílů invaze je denacifikace Ukrajiny. A je úplně jedno, že prezident Zelenskyj je ve skutečnosti Žid.

Čtěte také: Dopis z Ruska: Měli jsme odjet, když to ještě šlo

Témata: Německo, Propaganda, Rusko, Válka