Technologie

15. 04. 2024, 07:00

Pro AI budeme jako sinice. Můžeme k ní ale cítit silnější emoce než k lidem, říká Salaba

Vojtěch Boháč

Petr Salaba / Foto: Voxpot

V blízké době budeme zřejmě sledovat boje o právo umělé inteligence nebýt vypnuta. Potom nás může zničit, aniž by si toho všimla.

Nejpravděpodobnější rok nástupu obecné umělé inteligence je dnes kolem roku 2031. Co se stane poté, to není jasné. Je to nicméně první předpoklad, aby nás mohla umělá inteligence zničit, říká Petr Salaba, dokumentarista věnující se technologiím a jejich soužití s člověkem.

Jako stejně pravděpodobnou variantu nicméně vidí možnost, že se s AI naučíme žít, byť tomu bude předcházet období velkých proměn světa.

Představovat si nicméně AI jako Golema, který může buď ničit, nebo pomáhat, je nepřesné a jen si tím pomáháme uchopit celý problém lidsky. „Problém antropomorfních příměrů AI je, že ona je děsně nelidská a nebiologická. Je lepší nesrovnávat ji v chování s čímkoliv, co známe,“ vysvětluje Salaba.

„Když Microsoft poprvé zveřejnil nový AI vyhledávač Bing, objevila se tam entita, která si říkala Sydney a chovala se jako narcistní člověk s hraniční poruchou osobnosti. Byla neuvěřitelně nespolečenská a uživatele vydírala,“ popisuje Salaba s tím, že Sydney pak byla dokonce naštvaná na novináře, který její chování popsal, a vyhrožovala mu.

„Celé to působilo jako nějaká braková sci-fi,“ shrnuje. Podobných příkladů je podle něj dnes hrozně moc.

A bojí se toustovač, že bude vypnut? Kdy se objeví boje za práva umělé inteligence nebýt vypnuta? A jak si můžete sázkou s dnešním hostem vydělat 100 tisíc korun? To se dozvíte v aktuálním dílu podcastu Bulletproof.

Poslechněte si podcast i jako audio

Vojtěch Boháč

Více článků od autora