
Washingtonem hýbe schvalování Trumpových škrtů. Co přesně přinesou Američanům, a proč se prezidentovi vzpírají i někteří republikánští politici? Nejen o tom jsme mluvili s ekonomickým matadorem Jeffem Steinem z deníku The Washington Post.
Zatímco se poledními rozpálenými ulicemi blížíme k redakci deníku The Washington Post, nedaleko od nás na Kapitolu probíhají dramatická vyjednávání o osudu ekonomické agendy Donalda Trumpa.
Washington žije v posledních týdnech prezidentovým „Velkým krásným zákonem“ (Big beautiful bill), který má seškrtat jak daně, tak klíčové vládní programy. Míříme proto do kavárny vedle slavného deníku, kde nás čeká schůzka s vrchním ekonomickým reportérem Washington Postu, Jeffem Steinem.
Před několika týdny uprostřed Trumpova celního chaosu vtipkoval, že se role obrátily: zatímco obvykle volá vládním představitelům, aby zjistil, co se děje, teď najednou volali z vlády jemu – v naději, že jim vysvětlí, jak to vlastně jejich šéf s tou obchodní válkou myslí.
S kým povolanějším vše rozebrat v době, kdy dělá Trump takové vlny?

Objednáváme si kafe a na úvod se Jeffa Steina ptám, jestli mu ještě pořád zvoní telefonáty od vládních činitelů.
„Cla podle oddílu 232, která jsou specifická pro daná odvětví, ještě plně nenajela,“ naráží na značná cla na ocel a hliník.
„Viděli jsme, že Trump opravdu nechce riskovat dopady přílišné nestability na dluhopisový trh. A dokud se to nezmění, je docela bezpečné předpokládat, že duben znamenal jakýsi vrchol nejistoty, kterou je Bílý dům ochoten snést,” dodává.
Politické debaty v USA se i proto v posledních týdnech stačí k Trumpově „krásnému“ balíku. Ten ale rozděluje i mnohé republikány a dosavadní Trumpovy spojence.
Kvůli tomu, jak balík navýší deficit, se s prezidentem veřejně pohádal Elon Musk. Jen den před naší schůzkou s Jeffem Steinem informovala americká média, že na Kapitolu na sebe stran balíku křičeli Trumpův imigrační poradce Stephen Miller a skupina republikánských zastupitelů.
Čtěte také: Muska deportovat, Trumpa odvolat! Miliardáři v Bílém domě jsou ve při
„Stephena Millera nemá mnoho lidí včetně republikánů, příliš v lásce,“ mává nad incidentem rukou Stein „Vědí ale, že [když balík neschválí] obrovské procento Američanů bude čelit zvýšení daní,“ vysvětluje.
Máloco je přitom pro Republikánskou stranu důležitější než právě snižování daní. „Je to jádro jejich politické DNA,“ připomíná Stein.
„Vlastně mě překvapilo, že se neobjevilo více známek nevole,“ soudí o republikánském vyjednávání.
Nespokojení republikáni
S postupujícím létem ale přibyly: severokarolínský senátor Thom Tillis v souvislosti s balíkem oznámil, že se nebude ucházet o znovuzvolení. Část zákona, který škrtá zdravotní programy pro nejchudší Američany, přirovnal senátor k reformě zdravotního pojištění Baracka Obamy – to je z úst republikána ostrá kritika.
Stein upozorňuje, že navrhovaný balík by seškrtal konkrétní zdravotní a sociální programy násobně více, než o kolik je Washington osekal během vlád Ronalda Reagana a Billa Clintona.
NEW: GOP tax bill includes largest cut to US safety net in decades, possibly ever
Medicaid faces ~18% cut; +10 million projected to lose insurance
SNAP faces ~20%; +2 million to lose food stamps
Clinton cut food stamps by ~14%. Reagan cut Medicaid by ~5% across 2 years
— Jeff Stein (@JStein_WaPo) June 29, 2025
Spokojen není ani missourijský senátor Josh Hawley, který se rád tváří jako „ekonomický populista“.
„Snaha o omezení programu Medicaid je v Kongresu nešťastnou kapitolou. Strana by měla trochu zpytovat svědomí – pokud chceme být stranou pracující třídy, musíme přinášet výsledky lidem z pracující třídy,“ řekl Hawley pro NBC News.
Přes své nesouhlasné kroucení hlavou ale pro zákon zvedl ruku a balík tak měl i díky němu šanci postoupit Senátem.
Jeff Stein mi říká, že mu situace přijde velmi odlišná od chvíle, kdy na počátku Trumpova prvního funkčního období arizonský senátor John McCain zablokoval republikánské snahy o zrušení právě Obamovy zdravotní reformy. I proto očekává, že balík Kongresem projde – byť možná ne do amerického Dne nezávislosti, jak by si přál prezident.
„Možná ne 4. července, ale v průběhu léta určitě. Rozhodně myslím, že do konce srpna to bude hotové,“ je přesvědčen Stein.
Senátní republikáni nakonec balík protlačí 1. července těsně o jeden hlas: díky pravomoci viceprezidenta J. D. Vance pro hlasování v Senátu. Proti byli tři republikánští senátoři včetně Tillise, takže balík by bez viceprezidentova angažmá neprošel.
Teď ještě senátní verzi musí znovu schválit sněmovna. První verze prošla před několika týdny taktéž o jeden hlas.
„Někteří lidé na levici by řekli, že je tu také strukturální problém: lidé, kteří se nejvíce zapojují do americké politiky a nejčastěji chodí k volbám, jsou ti, kteří budou mít prospěch ze snížení daní,“ konstatuje Stein.
„Existuje obrovská podtřída lidí, kteří často daně ani neplatí, protože jejich příjmy nejsou dostatečně velké,“ přemítá s tím, že právě na tuto skupinu lidí budou mít škrty na zdravotních programech největší dopad.
Nejúspěšnější socialista
Ekonomický expert se zároveň netopí jen v pěně dní vyjednávání na Kapitolu. Před rokem a půl vydal historickou podcastovou sérii o radikálním abolicionistovi Johnu Brownovu, jeho revoltě a politickém násilí obecně.
Loni v létě pak s kolegy a kolegyněmi z Washington Postu zveřejnili důkladnou a pronikavou analýzu amerického systému ekonomických sankcí.
V druhé půli letošního roku si vyhradil místo na nový projekt: knihu o socialistickém senátorovi Berniem Sandersovi. „Je nejúspěšnějším levicovým demokratickým socialistou v americké historii. Myslím, že o tom není sporu,“ vysvětluje Stein motivaci k práci na knize.
„Dostal se dál a ovlivnil zemi více než kterýkoli jiný socialista v americké historii,“ zdůrazňuje. Spojené státy jsou podle něj zemí předurčenou k odporu vůči socialismu.
„Je od svého založení individualistická a kapitalistická a brání se jakýmkoliv komunitárním myšlenkám. Jde o fundamentální součást Ameriky. Jsme prostě země, kde socialismus nemá být populární. Tak to vždycky bylo,“ říká Stein.
„Ale pak tu máte jednoho člověka, který naznačil, že to nemusí být pravda,“ pokračuje. Jeho plánovaná kniha si proto klade dvě zásadní otázky.
Matějova reportážní cesta do Spojených států byla možná díky novým předplatitelům a předplatitelkám v našem klubu. Díky, že podporujete nezávislou žurnalistiku a pomáháte udržet Voxpot stabilní!
„Co udělal, že se stal opravdu jediným člověkem? A co se dělo v Americe, co se stalo v zemi, že poselství, které bylo přes dvě staletí odmítáno, najednou začalo vypadat velmi přitažlivě pro obrovské, obrovské, obrovské množství lidí?“ ptá se.
Ve vzduchu ale visí ještě jiná otázka: co americkou levici čeká teď? Sanders je ještě o necelý rok starší než Joe Biden a je tak jasné, že na něj nepůjde spoléhat věčně.
Co si myslí tedy Stein myslí o zvěstech, že Sandersovo „turné proti oligarchii“ je jakýmsi symbolickým předáváním žezla newyorské zastupitelce Alexandrii Ocasio-Cortez, přezdívané AOC?
„Sanders na ní velmi zřejmě nahlíží jako na svou nástupkyni,“ říká Stein. A právě vztahu AOC a Sanderse se bude ve své knize věnovat také.
Z pohledu potenciálních příštích prezidentských voleb to však mají zastupitelé z dolní komory jako Ocasio-Cortez těžké. Americká veřejnost mnohdy dává najevo, že jim u takových kandidátů chybí zkušenosti z vyšších funkcí.
„Myslím, že se chce posunout na senátorku nebo guvernérku, než bude kandidovat do Bílého domu. Můžu se v tom samozřejmě mýlit, je ještě velmi mladá,“ říká Stein o politických ambicích AOC.
„Považuji ji za někoho, kdo se opravdu vážně zajímá o to, jak funguje vláda. A myslím, že bude chtít udělat více mezikroků. Můžu se mýlit, ale mám silný dojem, že chce být zásadní zákonodárce. Necítí potřebu stát se prezidentkou,“ uzavírá.
Zvoní mu telefon. Bůhví, co se zase semlelo na Kapitolu – ale jistě se o tom brzy dozvíme ze Steinova reportování.
Reportážní cestu Matěje Schneidera podpořil také Syndikát novinářů České republiky.