
Americký prezident Donald Trump obešel kalifornského guvernéra Gavina Newsoma a nechal do města zmítaného protesty nasadit Národní gardu. Eskaluje tak situaci kolem kritizovaných protiimigračních razií.
Tisíce lidí vyšly do ulic Los Angeles na protest proti imigračním raziím a nasazení členů Národní gardy americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Protestující na čas zablokovali klíčovou dopravní tepnu a zapálili řadu vozidel, zatímco bezpečnostní složky nasadily slzný plyn a střelbu gumovými projektily.
Těžkooděnci se pak postavili za příslušníky Národní gardy, jejímž úkolem je chránit federální zařízení, včetně detenčního centra, kam úřady umístily zadržené běžence.
Neděle 8. června byla už třetím dnem, kdy se v Los Angeles demonstrovalo proti Trumpovým protiimigračním raziím. Poprvé demonstranti zaplnili ulici v pátek večer – krátce poté, co úřady ve městě zadržely čtyřiačtyřicet lidí kvůli údajnému porušení imigračních zákonů.
Před detenčním střediskem lidé skandovali směrem ke gardistům hesla jako „jděte domů“ nebo „hanba“.
Už během své předvolební kampaně Trump mluvil o „masových deportacích“ a výrazném omezení migrace. Spojené státy dnes pod jeho dohledem posílají údajné členy gangů do maximálně střežené megavěznice v Salvadoru, kde panují otřesné podmínky.
Mezitím imigrační agenti zatýkají přistěhovalce ve školách, kostelech, na ulicích nebo třeba v hobbymarketech, odkud zatčené sváží do detenčních center.
Čtěte také: Z útočiště se stalo loviště. Jak strach z deportací proměnil Portoriko
Trumpovo povolání dvou tisíc členů Národní gardy kritizoval kalifornský demokratický guvernér Gavin Newsom. V dopise zaslaném americkému ministrovi obrany Petu Hegsethovi označil nasazení Národní gardy za nezákonné a požaduje její stažení.
„Aktuálně není nutné, aby byla Národní garda v Los Angeles nasazena. Její povolání tímto nezákonným způsobem a na tak dlouhou dobu je vážným porušením státní suverenity s cílem vyhrotit situaci,“ napsal Newsom, podle kterého jde o Trumpovu „show“.
Guvernér trvá na tom, že si bezpečnostní složky Los Angeles s nepokoji poradí samy a intervenci gardistů nepotřebují. Pohrozil také, že na Trumpovu administrativu podá žalobu.
Stejně se vyjádřila i losangelská demokratická starostka Karen Bass, která označila Trumpův krok za „nebezpečnou eskalaci“ a postavila se proti imigračním raziím. Ve městě podle jejího názoru vyvolávají „strach a chaos“ a vyzvala obyvatele, aby demonstrovali pokojně.
Donald Trump o nasazení Národní gardy rozhodl v sobotu 7. června a obešel přitom kalifornského guvernéra, kterého nijak neinformoval, přestože spolu o den dříve mluvili.
Přítomnost gardistů je podle Trumpa nutná k zajištění ochrany federálních agentů a majetku. Národní garda se v losangelských ulicích objevila před pěti lety během protestů kvůli policejní vraždě George Floyda. O její nasazení však tehdy požádal guvernér Newsom.
Donald Trump v aktuálním případě využil málo používané ustanovení umožňující vyslat členy federální služby ve chvíli, kdy se objeví „vzpoura nebo hrozba vzpoury“ namířená proti autoritě vlády USA.
Bez souhlasu guvernéra pak Bílý dům nasadil Národní gardu poprvé od roku 1965, kdy ji tehdejší prezident Lyndon B. Johnson vyslal do Alabamy chránit pochody za lidská práva.