Politika

04. 07. 2025, 08:11

Bohaté zdaní, chudým zmrazí nájmy. Kde se vzal Zohran Mamdani?

Anna Košlerová

Zohran Mamdani na newyorském pochodu Pride | Foto: Shutterstock
Zohran Mamdani na newyorském pochodu Pride | Foto: Shutterstock

Je mu třiatřicet, pochází z Ugandy, rapuje, podporuje obyvatele Gazy a ostře kritizuje Donalda Trumpa. Ještě před půl rokem o něm většina lidí nikdy neslyšela. Dnes má Zohran Mamdani nakročeno stát se nejen jedním z nejmladších, ale také prvním muslimským starostou v historii New Yorku.

„Vždy to vypadá nemožně, dokud to není hotové,“ citoval Nelsona Mandelu poté, co v demokratických primárkách porazil Andrewa Cuoma.

Ačkoliv průzkumy ještě několik týdnů před volbami upřednostňovaly právě bývalého newyorského guvernéra, Mamdani nakonec zvítězil se ziskem 43,5 procenta hlasů a porazil zkušeného soupeře o více než dvanáct procentních bodů.

Za překvapivým úspěchem mladého kandidáta nestojí peníze miliardářů, ale místní kampaň, zaměření na potřeby pracující třídy a 22 tisíc dobrovolníků.

Mamdani se navíc nebál odchýlit od centristického uvažování Demokratické strany: sází na radikálnější sociální politiku, jednoznačnou podporu Palestiny a ostrou kritiku politického establishmentu.

Bydlení i jídlo pro všechny

Zohran Kwame Mamdani se narodil v roce 1991 v ugandské Kampale akademikovi Mahmoodu Mamdanimu a filmařce Miře Nair. V sedmi letech se s rodinou přestěhoval do New Yorku, kde později vystudoval prestižní Bronx High School of Science.

Politicky se začal angažovat už během studií, kdy spoluzakládal univerzitní pobočku organizace Students for Justice in Palestine. Zároveň rozjel rapperskou kariéru pod jménem Young Cardamom – jeden z videoklipů mu režírovala i jeho matka.

Postupně ale hudbu převálcovala politika. V roce 2021 byl Mamdani zvolen do státní sněmovny státu New York za 36. obvod. Ideově se přihlásil k demokratickému socialismu a netajil inspirací Berniem Sandersem a Alexandrií Ocasio-Cortez.

Loni v říjnu pak oznamuje kandidaturu na post starosty, ke kterému se přiblížil vítězstvím v letošních demokratických primárkách.

Čtěte také: Bernie se dostal nejdál. Jak vidí budoucnost USA ekonomický guru Jeff Stein

Podle amerického politologa Christophera Carmana pomohl Mamdanimu k vítězství především důraz na snižování životních nákladů. „Přestože je New York dlouhodobě považován za jedno z nejdražších měst k životu v USA, současná krize životních nákladů město zasáhla obzvlášť tvrdě,“ vysvětluje pro Voxpot.

Mamdani zacílil své politické sliby právě na ty, kterých se krize dotýká nejvíce: pracující Newyorčany. Do jeho programu tak patří zmrazení nájmů u všech bytů s regulovaným nájemným, zřízení Agentury pro rozvoj sociálního bydlení, která by stavěla městské byty, a také zpětné snížení nájmů v nemovitostech vlastněných městem.

„Řada Mamdaniho politických návrhů zatím nebyla vyzkoušena a jejich realizace by pravděpodobně vyžadovala výrazné zvýšení daní. I přesto však tyto levicově populistické politiky u mnoha běžných Newyorčanů, kteří se denně potýkají s vysokými životními náklady, silně rezonují,“ konstatuje Carman.

Město by dvouprocentní přirážkou pro milionáře získalo pět miliard dolarů ročně.

Dalším bodem Mamdaniho programu je zřízení městských obchodů s potravinami v každé čtvrti, aby i obyvatelé oblastí bez přístupu ke komerčním řetězcům měli dostupné a zdravé jídlo. Plánuje také rozšířit bezplatné školní stravování na městské vysoké školy a zavést univerzální předškolní péči.

Financování výše uvedených návrhů má zajistit rozsáhlá daňová reforma: zvýšení daně z příjmu firem ze současných 7,25 na 11,5 procenta a zavedení dvouprocentní přirážky pro jednotlivce s ročním příjmem nad jeden milion dolarů. Podle odhadů jeho kampaně by tím město získalo až pět miliard dolarů ročně.

Hot Girls 4 Zohran

Mamdani si během primárek vydobyl pozornost zejména díky tvůrčí, autentické a virální kampani na Instagramu. Místo tradiční reklamy dal přednost osobním videím, kde vysvětloval své politické návrhy prostřednictvím kulturně srozumitelných symbolů.

Takhle například termínem „halalflation“ odkazoval na vysoké ceny potravin, a v hindštině pomocí poháru s lassi vysvětloval fungování volebního systému, čímž oslovil hinduistické voliče v New Yorku.

Jeho engagement na Instagramu byl v červnu čtrnáctkrát vyšší než u jeho soupeře Andrewa Cuoma a Mamdaniho videa nasbírala miliony zhlédnutí. Výrazně tím oslovil generaci Z i mladší progresivní voliče.

Kdo je nejvíc „hot“ pro nás? Členstvo našeho klubu, díky kterému můžeme propojovat Česko se světem. Jsme malá redakce, která si nehraje na nic víc, než čím je – ale ví, že odvést světovou práci jde i odsud, když za vámi stojí komunita, která to vidí stejně. Podpořte Voxpot měsíčním předplatným a neztraťte se v rozbouřeném světě.

Další slávu mu přinesla neformální grassroots kampaň Hot Girls 4 Zohran. Slovo „hot“ přitom neodkazovalo na vzhled, ale na politickou angažovanost.

„Hot je skutečnost, že pro něj hlasujete. Pokud věříte v progresivní vedení a dobré politiky – to je hot,“ vysvětlili organizátoři kampaně deníku The Times.

Na Instagramu a síti X propagovali Mamdaniho prostřednictvím triček, memů a hudebních večerů. Nechyběli DJs, dobrovolnické eventy nebo ironická videa, která si utahovala z klasického image politiků. Ačkoliv nebyla oficiální součástí jeho kampaně, měla obrovský dosah a reálný dopad opět na mladé voliče.

Mamdaniho image „cool kandidáta“ s výraznou podporou mezi mladými levicovými voliči nepřekvapivě narazila u současného politického establishmentu. Prezident Donald Trump jej označil za „stoprocentního komunistického blázna“ a opakovaně zpochybňoval Mamdaniho americké občanství. Hrozil také zastavením federální podpory pro New York a dokonce naznačil možnost politikovy deportace.

Mamdani útoky odmítl jako politické zastrašování a znovu potvrdil svůj závazek zvýšit daně nejbohatším obyvatelům města, přičemž dodal, že „miliardáři by vůbec neměli existovat.

Šance pro demokraty?

Podle politologa Carmana je Mamdaniho směr jednou z možných cest, jak se mohou demokraté Trumpovi postavit. „Demokratická strana má problém najít způsob, jak se vůči němu jednoznačně vymezit. Je velmi pravděpodobné, že jedním z klíčových témat nadcházejících voleb bude právě otázka životních nákladů v USA,“ je přesvědčený.

Jedním z hlavních bodů Mamdaniho kampaně, který ho odlišuje od ostatních – i demokratických – kandidátů, je také jeho pevný postoj k Palestině. Na síti X už v říjnu uvedl, že Izrael páchá genocidu. V rozhovoru s Mehdim Hasanem o měsíc později uvedl, že pokud by Benjamin Netanjahu přijel do New Yorku, jako starosta by na izraelského premiéra stíhaného Mezinárodním trestním soudem vydal zatykač.

Jeho postoj rezonuje zejména mezi mladšími demokratickými voliči, kteří jsou vůči izraelské politice stále skeptičtější. To ostře kontrastuje s postoji vůdců Demokratické strany, jako jsou Chuck Schumer nebo Hakeem Jeffries, kteří Izrael nadále podporují – a naopak Mamdaniho zatím oficiálně nepodpořili.

Podle průzkumů si přitom 62 procent demokratických voličů přeje nové vedení. „Demokratická strana je nyní vnímána jako nespolehlivá a většina Američanů jí nedůvěřuje,“ vysvětluje Carman.

Čtěte také: Nechceme další válku. Jak se (ne)protestuje v USA

V newyorských volbách 4. listopadu 2025 se Mamdani utká s kandidáty napříč politickým spektrem: republikánem Curtisem Sliwou, úřadujícím starostou Ericem Adamsem a opět Andrewem Cuomem, který z kandidátky po porážce v demokratických primárkách neodstoupil.

„Bude zajímavé sledovat, jak Mamdani nastaví a zaměří své sdělení v přechodu z fáze primárek, kdy musel získat podporu levicového křídla, do fáze všeobecných voleb, kde bude potřebovat podporu více politicky středových Newyorčanů,“ nastiňuje Carman.

Tamní voliči tak rozhodnou, zda Mamdani skutečně představuje budoucnost města i směřování amerických demokratů.

Anna Košlerová

Více článků od autora