
Do sektářských střetů mezi členy beduínských kmenů a drúzské menšiny na jihu Sýrie se zapojily i syrské vládní jednotky a Izrael, který bombardoval provincii Suvajda a Damašek. Vydrží čerstvě dojednané příměří?
V převážně drúzské provincii Suvajda na jihu Sýrie se rozhořelo nebývalé násilí. Milice Drúzů se v neděli 13. června poprvé střetly se sunnitskými beduínskými bojovníky.
Střet vyvolala zpráva o únosu drúzského obchodníka. Vláda islamistické Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) vyslala do oblasti své jednotky, které měly boje potlačit. Podle místních se ovšem i ony připojily k bojům proti Drúzům.

Již na jaře došlo v Suvajdě ke střetům mezi drúzskými bojovníky a bezpečnostními složkami nové vlády. O život tehdy přišly desítky lidí.
Současný konflikt ale eskaloval a zapojil se do něj také Izrael. Izraelská armáda podnikla letecké údery na jednotky HTS a požadovala jejich stažení z provincie. Kroky odůvodnila cílem chránit syrské Drúzy jakožto součást menšiny, která má stoupence v Libanonu a právě Izraeli.
Čtěte také: Mluvili jsme s džihádisty. Půjdou místo svaté války budovat novou Sýrii?
Izraelské rakety dopadly na Suvajdu i na Damašek, konkrétně na tamní ministerstvo obrany.
Střety už mají podle Syrské observatoře pro lidská práva přes 350 obětí. Boje mělo ukončit příměří uzavřené v úterý, avšak násilí propuklo hned o pár hodin později nanovo – brzy ráno ve středu 16. července.
Ještě téhož dne dojednaly zúčastněné strany i za intervence Spojených států další klid zbraní, který zatím drží. Podle dostupných zpráv se syrské jednotky na základě dohody stáhly z města Suvajda.
„Dohodli jsme se na konkrétních krocích, které dnes večer povedou k ukončení této znepokojivé a děsivé situace,“ uvedl americký ministr zahraničí Marco Rubio. „Bude zapotřebí, aby všechny strany splnily závazky, které přijaly, a to od nich plně očekáváme.“
Syrský prozatímní prezident Ahmad Šara ve čtvrtek obvinil Izrael ze snahy „rozdělit Sýrii“ a slíbil drúzskou menšinu chránit.
Ve svém čtvrtečním projevu Šara zdůraznil, že jsou Drúzové jsou „nedílnou součástí struktury národa“ a že odmítá jakýkoli pokus zatáhnout je do rukou toho, co označil za „vnější sílu“.
Odpovědnost za bezpečnost v Suvajdě nyní bude předána náboženským starším a několika místním frakcím „na základě nejvyššího národního zájmu“.