Chile

11. 09. 2023, 03:25

Brífink Petra Jedličky: 50 let od Pinochetova puče, recese v Německu i debaty lídrů na Slovensku

Petr Jedlička

Je tu druhý zářijový týden a s ním už klasický Brífink Petra Jedličky. Co by nám v následujícím týdnu rozhodně nemělo uniknout?

V sedmatřicátém týdnu letošního roku se připomíná několik velkých výročí událostí, které ovlivňují světové dění dodnes. Na Slovensku současně začíná nová fáze předvolební kampaně. Na Ukrajině naopak zřejmě už poslední fáze letní protiofenzívy.

11. září v USA a v Chile

Začínající týden otevírají hned dvě jubilea. Známější se týká velkých teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Méně připomínané pak chilského převratu Augusta Pinocheta z 11. září 1973. Letos se přitom tradiční prioritizace zřejmě obrátí. V Chile totiž od převratu uplyne kulatých 50 let.

Čekat lze při obou příležitostech různé vzpomínkové akce, debaty, dokumenty, projevy nejrůznějších činitelů a celkové velké mediální pokrytí. Zajímavé bude sledovat, zdali se nějak posunula úroveň objasnění obou událostí, jak dnes vyznívá jejich reflexe a do jaké míry stále ovlivňují politiku i veřejné dění.

Palčivější bude vše jmenované jistě u Chile – země, kde v posledních letech opět narůstá obliba sil, které převrat v roce 1973 provedly.

Více o dění v Chile: Politické zemětřesení i povedená odveta. O nové chilské ústavě bude rozhodovat krajní pravice

Výsledky krajní pravice v norských volbách

Rovněž 11. září probíhají volby v Norsku. Jedná se pouze o komunální volby, a tedy o hlasování, které je takřka vždy mimo středoevropské zorné pole. Tentokrát si ovšem zaslouží alespoň drobnou pozornost. Hlavním důvodem je výsledek Pokrokové strany – místní varianty soudobé alt-right pravice, která ve většině ohledů připomíná Bratry Itálie tamní premiérky Meloniové.

Pokrokovci mají dnes v norských průzkumech dvoucifernou podporu. Podobnou ale měli i při posledních volbách v roce 2019, kdy reálně získali jen osm procent hlasů.

Bude zajímavé sledovat, zda se i letos tato disproporce zopakuje. V norské debatě se totiž už dlouho spekuluje, že výrazné části nespokojených voličů profil pokrokovců úplně nevyhovuje. Pokud budou mít slabší výsledek i tentokrát, může se otevřít širší prostor pro jinak orientovanou protestní stranu.

Více o dění ve Skandinávii: Švédští demokraté chtějí přehodnotit vztahy s EU, do debaty vrací téma swexitu

Předvolební debaty lídrů ve slovenských televizích

Páteční střet čtyř lídrů slovenských parlamentních stran na TA3 zahájil novou fázi slovenské předvolební kampaně – období velkých televizních debat. V začínajícím týdnu budou debaty dále pokračovat.

Běží tentokrát skutečně o hodně, neboť pět až šest stran, respektive kandidátek, osciluje kolem hranice vstupu do sněmovny. Chtějí-li uspět, musí televizní debaty využít.

Význam má sledovat také výkony zástupců Progresivního Slovenska a Hlasu-SD – dvou celkově silnějších stran, kterým se ale podpora mění průzkum od průzkumu. Progresivní Slovensko se dle zákulisních zpráv zhlédlo v modelu současné pěti-vlády u nás a čím dál víc inklinuje k širší koalici s pravicovými stranami. U Hlasu-SD se naopak proslýchá sklon přibližovat se sliby i rétorikou Ficovu Smeru, z něhož se v roce 2020 vydělil.

V obou případech jde o významné posuny a bude zajímavé, zda jej televizní debaty potvrdí, nebo vyvrátí.

Výročí smrti Mahsy Amíniové, mučednice šátkových protestů v Íránu

Dne 16. září 2022 zemřela v íránské vazbě Mahsa Amíni, dívka, která se stala symbolem tzv. šátkových protestů. Ve vzniklém hnutí je považována za mučednici a je takřka jisté, že se výročí její smrti jen tak nepřejde.

Velké protesty se v zemi konaly naposledy na jaře a režim při nich neznal slitování. Padla i řada rozsudků smrti. Hnutí nicméně stále v nějaké podobě přežívá, což dokazuje i série zátahů provedených právě před sobotním výročím.

Mohou se znovu objevit i divoké bouře podobné těm z minulého podzimu? Vyloučeno to určitě není. I když se loni titulárně protestovalo proti vynucování zahalování, fakticky šlo o vyjádření nespokojenosti s celým režimem. Ten přitom zvláště u mladší generace stále trvá.

Při loňských bouřích a jejich potlačování zemřelo podle průměrných odhadů přes 500 Íránců.

Více o dění v Německu: „Protipožární zeď“ proti AfD se drolí. Krajní pravice v Německu nebývale posiluje

Německá recese a reakce na ni

Německý hospodářský výkon stagnuje, ba mírně upadá, už po dva kvartály. Od začátku září je tak německá ekonomika oficiálně v recesi. U našich sousedů jde o velké téma. Debatují se příčiny, důsledky, průvodní jevy i možná východiska. Své plány představuje pochopitelně Scholzova vláda. Svoje má ale i opozice.

Už vzhledem k provázanosti naší ekonomiky s německou se patří tuto debatu sledovat. Co potká Německo, čeká většinou s odstupem v nějaké formě i nás. Recepty na východiska je u nás ovšem sklon vymýšlet často úplně od začátku.

Poslední fáze letní protiofenzívy na Ukrajině

Velký víkendový rozhovor BBC s náčelníkem generálního štábu ozbrojených sil USA generálem Milleym připomněl nevyhnutelné: Ukrajině zbývá už jen asi třicet dní stálého počasí, aby dovedla současné útočné operace do cíle, který si vytknula. Její velká letní protiofenzíva tak vstupuje do pomyslné poslední fáze. Pak přijdou obvyklé podzimní deště a s těžkou technikou se nebude dát hnout.

Co se může Ukrajincům ještě teď podařit? Předpovědi se různí v snad maximálním možném rozpětí – od úplného proražení Surovikinovy linie a postupu k moři až po rozbití vlastních armád v zoufalých útocích na ruské zákopy. Čas na větší manévry se na každý pád krátí. A jestli se bude na stávajících válčištích ještě něco většího dít, tak pravděpodobně v nejbližší době.

Více o dění na Ukrajině: Co brání Ukrajině zvítězit? Nekoordinované operace, špatné používání techniky i kanibalizace na zbraních

***

To je z očekávaných událostí pro tento týden vše. Na další várku informací se můžete těšit zase za týden, kdy už přijde jako newsletter všem členům a členkám Voxpot Klubu přímo do mailové schránky. Jestli ještě stále nejste členy Voxpot Klubu, může být právě toto důvodem se jimi stát. Kromě bonusových článků a pravidelných newsletterů je tu pro členstvo Klubu také možnost být s naší redakcí i komunitou Voxpotu ve stálém kontaktu na našem Discordu. Nenechte si to ujít a přihlaste se hned teď ZDE.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Chile, Slovensko, Ukrajina, Válka, Volby