Politika

08. 01. 2024, 05:26

Brífink Petra Jedličky: Bangladéš, Bhútán, Tchaj-wan, Etiopie

Petr Jedlička

Také v letošním roce bude Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližovat zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v nadcházejícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 8. do 14. ledna?

Nový rok otevřely živelní pohromy v Japonsku, likvidace hamáského pohlavára v Libanonu, útok nožem na lídra jihokorejské opozice a bombardování ukrajinských měst. Druhý lednový týden bude snad klidnější. Boje pokračují v Gaze, v Rudém moři a samozřejmě i na Ukrajině. Jinak však začíná velká volební vlna, v rámci níž si letos vybere svoje vládce většina Asie.

Co konkrétně tedy v začínajícím týdnu sledovat?

Severokorejské zbraně na Ukrajině

Hlavní novinkou novoročního týdne na Ukrajině se stalo první použití střely KN-23 nebo KN-25 – severokorejské balistické rakety, kterou Rusko získalo v rámci loňské dohody o dodávkách zbraní s KLDR.

Stále není úplně jasné, co všechno Korea Rusku dodala. Minulý rok se mluvilo zejména o dělostřelecké munici. KN-23 a KN-25 jsou ovšem zbraně, jež mohou být odpalovány na vzdálenost 400 až 600 kilometrů. KLDR navíc disponuje i výkonnějšími raketami. Podle amerických tajných služeb mohlo Rusko dostat i střely s doletem kolem jednoho tisíce kilometrů.

Rusko dle posledních zpráv hromadí jednotky na severovýchodě Ukrajiny a jeví se chystat ofenzívu v Charkovské oblasti. O nových zbraních z KLDR tak možná uslyšíme brzy více.

Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika