Politika

30. 10. 2023, 05:20

Brífink Petra Jedličky: Gaza a Izrael ve čtvrtém týdnu, jednání v Súdánu i mexický Den mrtvých

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně představuje to nejdůležitější dění ve světě, které by vám v nadcházejícím týdnu nemělo uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 30. října do 5. listopadu?

V závěru října a na začátku listopadu letos neprobíhají žádné veledůležité volby. Několik zemí však žije zajímavým povolebním vývojem. Hlavní pozornost jinak stále poutají ozbrojené konflikty. Ten v Súdánu by se mohl výhledově zklidnit. Ten v Izraeli vykazuje spíše opačné tendence.

Další týden Gazy a Izraele – přitvrzení, nebo humanitární příměří?

Izraelské tažení proti Hamásu, typické dosud zejména bombardováním Gazy, vstoupilo do čtvrtého týdne. Oproti předchozímu se změnily především čtyři okolnosti. Zaprvé, bombardování se dále zintenzivnilo. Zadruhé, izraelská armáda začala podnikat také pozemní výpady, a to včetně úderů skupin tanků. Zatřetí, do Gazy bylo vpuštěno několik kamionů s humanitární pomocí, avšak jen velmi malý počet, i když se humanitární situace v pásmu objektivně velmi zhoršila. A začtvrté, už i z Izraele samotného zaznívá volání po změně přístupu.

Z těchto důvodů převládají pro začínající týden v zásadě dvě předpovědi: buď další eskalace za účelem urychlení celé operace, nebo naopak rozvolnění, ba možná i první humanitární příměří.

Katarská Al-Džazíra s odvoláním na své zdroje uvádí, že navzdory oficiální rétorice se o omezeném příměří jedná už delší dobu a že v posledním týdnu tato jednání slibně pokročila. Celou situaci přitom ovlivňuje i faktor rukojmích zadržovaných Hamásem od 7. října, mezi nimiž je také řada občanů dalších zemí. Tyto země se logicky snaží své občany zachránit, a to i prostřednictvím vlastních diplomaticko-mocenských kanálů.

Přečtěte si reportáž přímo z místa: Na hranici Pásma Gazy: Nikdo neví, co se děje, ani co bude dál

Nová jednání o míru ve vnitrosúdánské válce

V Súdánu se zcela otevřeně jedná o příměří – a eventuálně i o míru – mezi dvěma stranami aktuální vnitřní války: mezi súdánskou armádou a polovojenskými bojůvkami RSF.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika