Politika

06. 11. 2023, 05:17

Brífink Petra Jedličky: Gaza a Ukrajina, volby v Libérii i Čína a USA

Petr Jedlička

Je tu druhý listopadový týden a s ním i Brífink Petra Jedličky. Co čekat ve světě v následujících dnech a co pozorně sledovat?

Aktuální fáze hlavního ozbrojeného konfliktu na Blízkém východě se táhne už pátým týdnem. Na východě Evropy se válčí jednadvacátým měsícem. Pozoruhodné volby se konají tento týden v západoafrické Libérii. Na druhé straně světa pokračuje několik zajímavých kampaní. Čína a USA mimo to řeší vzájemné vztahy a připravují se na dva zásadní summity.

Co konkrétně tedy v začínajícím týdnu sledovat?

Další vývoj v Gaze

Minulý týden konečně objasnil kontury izraelské pozemní operace v Gaze. Ten aktuální by mohl napovědět, jak dlouho bude probíhat.

Oficiálním cílem operace je stále likvidace celého Hamásu. Z různých vyjádření politiků či vojenských činitelů je však zřejmé, že existují i jakési dílčí cíle, po jejichž naplnění bude Izrael ochoten například přechodně zastavit bombardování alespoň jižních oblastí – jak stále žádají mimo jiné agentury OSN provozující v Gaze nemocnice, školy a uprchlické tábory, dnes zcela přeplněné.

Jedním takovým dílčím cílem se zdá být likvidace výrazného počtu osob odpovědných za 7. říjen nebo příslušníků hamáského vedení. Jiným se jeví likvidace velké části bojové infrastruktury Hamásu či osvobození většího počtu unesených.

Boje v severní části pásma Gazy by měly určitě ještě nějakou dobu pokračovat. Naopak víkendový projev lídra libanonského Hizballáhu naznačil, že tato organizace druhou frontu v nejbližších dnech spíše neotevře.

Přečtěte si reportáž z Libanonu: „Západ nás chce mrtvý“. Libanon čeká na válku ve strachu, vzteku i solidaritě

Vyjasnění pohybů front na Ukrajině

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika