Politika

27. 11. 2023, 05:07

Brífink Petra Jedličky: Gaza po příměří, povstání v Barmě i začátek hlavního klimasummitu

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně představuje to nejzajímavější z očekávaného dění ve světě, které by vám v nadcházejícím týdnu nemělo uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 27. listopadu do 3. prosince?

V minulém týdnu svět sledoval mimořádné volby v Nizozemsku a diskutoval nad výsledky voleb v Argentině. V Gaze bylo dohodnuto první přerušení bojů, předání rukojmích a otevření hranice pro humanitární pomoc.

V aktuálním týdnu se vrátí pozornost opět k izraelskému tažení, neboť boje mají být hned zase obnoveny. Velké obléhací operace pokračují také na Ukrajině, partyzánská válka pak v juntou ovládané Barmě. V závěru týdne má potom začít hlavní letošní klimakonference v Dubaji.

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

Co dále v Gaze

Gaza má za sebou první domluvenou pauzu v již dvaapadesátidenním izraelském tažení. Hamás propustil část rukojmích, Izrael část vězněných Palestinců. Do pásma se konečně dostala ve větší míře humanitární pomoc.

Nyní je otázkou, co bude dále. V poli jsou pouze dvě možnosti: buď další prodlužování klidu zbraní – například výměnou za další rukojmí –, nebo obnova bojů. Trvalý mír, nebo i třeba jen příměří s Hamásem, připadá těžko v úvahu. Také Palestinci vysídlení ze severu Gazy se domů asi hned tak nevrátí.

Prostor pro řadu různých scénářů je ovšem v humanitárním rozměru situace. Bude mít nyní alespoň jih Gazy dostatek jídla, léků a pitné vody? Budou obnoveny velké ničivé nálety? Zůstane pro humanitární účely otevřený přechod do Egypta? To jsou neznámé, které by mohly objasnit hned nejbližší dny.

Přečtěte si o situaci lékařů v Gaze: „Lékaři by neměli umírat vedle pacientů.“ Situace v Gaze je katastrofální, varují organizace

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika