Politika

11. 03. 2024, 05:26

Brífink Petra Jedličky: Gaza za ramadánu, volby nevolby v Rusku i kolaps státu na Haiti

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout.

V minulém týdnu proběhly volby v Portugalsku, v rámci amerických primárek se konalo tzv. superúterý a prezident Biden přednesl svůj dosud nejráznější projev. Francie zakotvila právo na potrat do ústavy, Irové odmítli v referendu pokus o rozšíření definice rodiny a Švédsko konečně se vším všudy vstoupilo do NATO.

V aktuálním týdnu by měla být hlavním tématem opět Palestina. Pro muslimy začíná postní měsíc ramadán, během něhož to v Jeruzalémě a na Západním břehu tradičně vře i bez války. V Gaze samotné se řeší osud Rafáhu a již neoddiskutovatelný nedostatek potravin.

Velkou věcí je stále povstání gangů na Haiti, jež v minulém týdnu propuklo s novou silou. V USA se diskutují další otázky kolem prezidentských kampaní a v Rusku proběhnou už v neděli samotné prezidentské volby, zde ovšem už dopředu rozhodnuté.

Co konkrétně tedy v následujících dnech sledovat?

Palestina a Izrael za ramadánu

S nocí na pondělí vyprší v Palestině poslední lhůta, již dala izraelská vláda Hamásu na propuštění zbytku rukojmích zadržených při útoku 7. října. Jinak prý udeří i na dosud neobsazenou část na jihu Gazy s městem Rafáhem přetékající uprchlíky.

Hamás rukojmí nepropustil a do nedělního večera ani neuzavřel s Izraelem nějakou alternativní dohodu. Je tak otázkou, co se bude dít nyní. V Rafáhu je aktuálně 1,5 milionu civilistů. V okolních oblastech další statisíce. Premiér Natanjahu již dříve slíbil, že v případě útoku na Rafáh bude civilistům zaručen bezpečný odchod. Stále se ale nevyjasnilo, kam vlastně mají odejít ani jak se vše prakticky zorganizuje.

Během ramadánu, jenž letos trvá od neděle 10. března do pondělí 8. dubna, navíc tradičně dochází k třenicím v Jeruzalémě, kde se bojuje o přístup na Chrámovou horu. Jakou podobu naberou obvyklé spory mezi Palestinci a izraelskými radikály nyní, za války? A co se bude dít v reakci na Západním břehu? Po aktuálním týdnu by mělo být jasněji.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika