Politika

15. 01. 2024, 05:06

Brífink Petra Jedličky: Hútíové vs. USA, gangy v Ekvádoru i ekonomické fórum v Davosu

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 15. do 21. ledna?

V minulém týdnu zvítězila v nesvobodných volbách v Bangladéši opět strana moci, ve Francii se kompletně obměnil kabinet, v Bhútánu se rozhodlo o náhradě vlády sociálních demokratů za liberální royalisty a na Tchaj-wanu získal prezidentský mandát dosavadní viceprezident.

Více pozornosti ovšem poutaly znovu konflikty. V rámci Blízkého východu udeřily Spojené státy a Británie na jemenské Hútíe napadající lodě v Rudém moři. Izrael se začal zodpovídat před Mezinárodním soudním dvorem z nařčení z genocidy. V Německu hlučně protestovaly tamní farmáři a v Ekvádoru byla zahájena celostátní válka proti mocným zločineckým gangům.

Jde-li o začínající týden, měl by být podle většiny prognóz podobně nabitý. Co ze světového dění tedy konkrétně očekávat a co sledovat?

Další vývoj na Blízkém východě

Spolu s tím, jak ochabuje pozornost věnovaná situaci v Gaze, objevují se stále častěji zmínky o dalších konfliktech doprovázejících aktuální izraelské tažení. Na začátku minulého týdne šlo zejména o libanonský rozměr, v němž hraje ústřední roli izraelská likvidace jednoho z hamáských pohlavárů právě v Libanonu a následně i jednoho z velitelů přímo libanonského Hizballáhu. Přijde teď z Libanonu nějaká mimořádná odpověď?

Ještě více sledovaná je po posledních dnech situace u jemenských Hútíů, kteří od podzimu napadají na podporu Hamásu obchodní lodě v Rudém moři a na jejichž základny nyní zaútočila britská a americká plavidla. Dostojí Hútíové svým silným slovům o tvrdé, dosud nevídané reakci?

Hlavní neznámou v celé věci zůstává zapojení Íránu, který Hútíe i Hizballáh podporuje. Jak jsme informovali již v minulém Brífinku, Írán do oblasti vyslal svoji fregatu. Pokud by došlo k přímému vojenskému střetnutí mezi ní a plavidly západních mocností, začala by zřejmě v regionu další, potenciálně o dost větší válka.

Čtěte také: Zásilky pod palbou. Dokáží válečná plavidla udržet Rudé moře v bezpečí?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora