Politika

05. 02. 2024, 05:07

Brífink Petra Jedličky: jednání s Hamásem, volby v Pákistánu i změny v Severním Irsku

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 5. do 11. února?

Minulý týden přinesl prolomení maďarského veta ohledně evropské pomoci Ukrajině, velké protesty zemědělců ve Francii a v Bruselu i další blízkovýchodní boje. Bouřlivě se demonstrovalo také v Argentině. V Salvadoru nakročil k dalšímu mandátu stávající autoritářský prezident.

V aktuálním týdnu se bude volit v Pákistánu, v Ázerbájdžánu a ve druhém kole prezidentských voleb též ve Finsku. Dále pokračují jednání o novém klidu zbraní v Gaze. V USA začíná odvolací proces k vyloučení Donalda Trumpa z voleb ve státě Colorado a v Severním Irsku se ujímá vlády první administrativa v čele s Sinn Féin.

Co konkrétně tedy v nejbližších dnech sledovat?

Vyjednávání dalšího přerušení palby mezi Izraelem a Hamásem

Ví se o tom již delší dobu, teprve v posledních dnech jsou ale patrné pokroky. Řeč je o vyjednávání dalšího přerušení bojů mezi Izraelem a palestinským Hamásem, které reálně vede Katar, Egypt, Spojené státy a Francie. Izrael vyjednávání podporuje především kvůli propuštění zbytku rukojmích zajatých 7. října. Hamás se potřebuje přeskupit.

V minulém týdnu poprvé obě strany označily jednání za konstruktivní. Nyní se seznamují s pěti předdohodnutými kompromisními návrhy a připravují na poslední vyjednávací kolo.

Z různých uniklých informací vyplývá, že nové příměří bude opět časově omezené, zároveň ale delší než předchozí týdenní přerušení palby v listopadu – na jeden nebo na dva měsíce. V rámci něj by měli být fázovitě propouštěni rukojmí a zároveň palestinští vězni z izraelských internací. Má též proběhnout jakási humanitární stabilizace válkou zasažené oblastí.

Uvidíme, zda se podaří dospět k dohodě již v tomto týdnu. Že je další klid zbraní na spadnutí, naznačuje i silně zintenzivněná izraelská ofenzíva. Soudě dle aktuální dynamiky by se měla v nejbližších dnech rozvinout až na samý jih Pásma Gazy.

Čtěte také: Bývalí palestinští vězni a izraelští vojáci chtějí zastavit koloběh násilí

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika