Evropská unie

23. 10. 2023, 04:08

Brífink Petra Jedličky: kromě Gazy též Orbán a Fico, Polsko či turecké jubileum

Petr Jedlička

Také předposlední říjnový týden otevírá Brífink Petra Jedličky. Co čekat ve světě v následujících dnech a co pozorně sledovat?

Hlavní zájem světových médií poutá stále Blízký východ. Mimo něj se daří na titulní stránky pronikat pouze tak významným událostem, jako byly teď volby v Argentině, v Polsku či na Slovensku.

V začínajícím týdnu by měl tento trend ještě pokračovat. Vedle vývoje kolem dvou hlavních konfliktů současnosti se čeká především povolební vyjednávání ve státech, kde se v poslední době hlasovalo. V Bruselu se navíc sejde Evropská rada a na Maltě další mírový summit organizovaný Ukrajinci. Turecko jinak oslaví na samém konci týdne své velké výročí.

Čemu konkrétně tedy věnovat v následujících dnech pozornost?

Co dál v Gaze

Izraelská válka s palestinským Hamásem vstoupila do třetího týdne. Možností dalšího vývoje je stále nepřeberné množství. Těžištěm pozornosti by ale mělo být i nadále Pásmo Gazy, soustavně bombardované a z části už také pozemně čištěné.

Izraelská armáda se zatím zaměřuje převážně na sever pásma. Více než milion tamních obyvatel vyzvala, aby se přesunuli na jih. Ten byl doposud bombardován méně. Oblast velká jako třetina Prahy však není s to takový nárůst populace zvládnout. Stále navíc nepřišla hlavní ofenzíva Izraelců, po níž se očekává vysídlení dalších desetitisíců lidí.

Co se bude dít v pásmu dále? Izrael pustil v závěru minulého týdne do Gazy první humanitární pomoc. Západní mocnosti se snaží vyjednat stálé humanitární koridory. Z humanitárního hlediska jde ovšem pořád o pomyslnou kapku v moři.

Egypt teď buduje na své straně obří bariéru kus od současné hranice. Je tak možné, že ve vymezeném prostoru vznikne nakonec tábor, do něhož se budou moci uchýlit přechodně staronoví palestinští uprchlíci – byť egyptští představitelé něco takového stále oficiálně odmítají.

Přečtěte si aktuální reportáž z Egypta: Krok od války: Egypt uniká nestabilitě, rovnováha je ale křehká

Podzimní boje na Ukrajině

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora