Politika

11. 12. 2023, 04:30

Brífink Petra Jedličky: Nástup radikála Mileie v Argentině, střídání garnitury v Polsku i finále klimasummitu

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v nadcházejícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 11. do 17. prosince?

V minulém týdnu se vedle pokračujícího tažení v Gaze objevovaly na titulkách ještě dva další konflikty: rusko-ukrajinský, v němž jsou momentálně obránci opět v defenzívě, a venezuelsko-guyanský, kde rovněž silnější hrozí záborem území slabšího.

V USA potom proběhla další primárková debata, na Slovensku byly obnoveny protesty proti Ficově vládnutí, v Egyptě začaly prezidentské volby a v Norsku se předávala Nobelova cena míru.

V aktuálním týdnu by měly nastupovat dvě nové vládní garnitury – v Argentině a v Polsku. V Bruselu a v Dubaji se budou konat, respektive pokračovat, velké summity. Srbsko čekají předčasné volby a současné válečné zóny další utrpení a násilí.

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

 První kroky radikálně pravicového prezidenta Mileie v Argentině

V čele Argentiny stojí od 10. prosince Javier Milei, co do programu zřejmě nejpravicovější hlava státu dnešního světa. Milei vyhrál podzimní volby se skutečně radikálním programem: zrušení více než poloviny ministerstev, likvidace centrální banky, prodej státního podílu ve všech podnicích a podobně. V minulých dvou týdnech však sestavoval koalici a v rámci toho už ohlásil četné ústupky.

Nyní je otázkou, jaké budou jeho první reálné kroky. Četné indicie naznačují, že od zrušení většiny ministerstev nakonec upustí. Již dnes je například jasné, že zůstane – v rozporu s volebními sliby – zachováno ministerstvo zdravotnictví. Také centrální banka má fungovat i nadále.

Zvolí Milei nakonec celkově opatrný postup, nebo bude alespoň v některých oblastech jeho vládnutí tak rázné, jak slibovala jeho předvolební kampaň s motorovou pilou? S ohledem na zkušenosti s Donaldem Trumpem a Mileiovu minulost v showbusinessu nelze vyloučit ani to, že velká část jeho dosavadní reformní radikality byla jen divadlo.

Obecný program argentinské hlavy státu známe. Příští dny ale začnou odhalovat, jakou politiku bude dělat doopravdy.

Střetnutí Mileie s realitou: Excentrický Milei zařadil zpátečku. I tak jeho nástup Argentince zabolí

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika