Politika

22. 01. 2024, 05:01

Brífink Petra Jedličky: neklid v Německu, primárky v New Hampshire i finský prezident

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 22. do 28. ledna?

Minulý týden otevřely dozvuky všeobecných voleb na Tchaj-wanu a nástup nového krále v Dánsku. Dále pokračovalo tažení ekvádorské vlády proti mocným gangům, probíhalo Světové ekonomické fórum a odstartovaly prezidentské primárky amerických republikánů.

V aktuálním týdnu by mohly být primárky v USA již rozhodnuty a volit se bude také finský prezident. Pokračovat by měly blízkovýchodní války, řešit se bude velký politický neklid v Německu a jistě i střídání vládní garnitury v Polsku, kde atmosféra začíná pomalu připomínat střety protrumpovského a protitrumpovského tábora.

Co konkrétně tedy v následujících dnech sledovat?

Stále Blízký východ

Z aktuálních konfliktů na Blízkém a Středním východě přicházejí teď dosti nesourodé zprávy. Na jednu stranu se zjevně uklidňuje situace mezi Pákistánem a Íránem, kde po raketové výměně minulý týden hrozila další velká válka. Na druhé straně zazněla nová výbušná stanoviska od izraelské vlády, jež ústy premiéra Netanjahua otevřeně odmítla perspektivu dvoustátního řešení.

Spojené státy pokračují v ostřelování vojenských cílů v Sýrii a Jemenu. Jemenští Hútíové přitom s útoky na obchodní plavidla v Rudém moři nepřestávají a za Sýrii slibuje odvetu Írán.

Relativní uklidnění bylo v posledních dnech k vidění na libanonské frontě, což je další paradox. Izrael totiž zlikvidoval tamnímu Hizballáhu nedávno přímo jednoho z velitelů.

Vlastní tažení Izraele v Gaze a výpady na Západní břeh vykazují stále stejnou dynamiku a velká média je pomalu přestávají živě monitorovat. Přesto jde stále o nejvýznamnější konflikt současného světa a dokud se nevyřeší, nebude v regionu klid ani bezpečno.

Čtěte také: Izrael před soudem za genocidu. Co prozradily první dny procesu? - VOXPOT: reportáže, které spojují Česko se světem  

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika