Politika

26. 02. 2024, 05:01

Brífink Petra Jedličky: neklid v Podněstří, schůzka V4 v Praze i blokády polských zemědělců

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v začínajícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit od 26. února do 3. března?

V minulém týdnu si Ukrajina připomínala dva roky od ruské invaze, Bělorusko volilo-nevolilo parlament a v Rusku musela matka Navalného bojovat o synovo tělo k pohřební. V USA pak Donald Trump vyhrál jihokarolínské primárky, v západní Africe zrušil ECOWAS sankce vůči Nigeru a v Evropě pokračovaly protesty zemědělců.

V aktuálním týdnu by měl poutat pozornost vzácně náš region. Hned zkraje bude Maďarsko volit prezidenta. Poté by mělo následovat první setkání Orbána, Fica, Tuska a Fialy v premiérských funkcích v Praze. V moldavském Podněstří by se mělo vyjasnit, zda tamní separatistická entita požádá o připojení k Rusku. V Polsku budou dost možná kulminovat zemědělské blokády přechodů na Ukrajinu. Na vlastní Ukrajině se pak buď rozvine, anebo bude zastavena nová ruská ofenzíva rozebíhající se od pádu Avdijivky.

Co konkrétně tedy v nejbližších dnech sledovat?

Prezidentské volby a protesty v Maďarsku

O rezignaci prezidentky Novák a novém protestním hnutí v Maďarsku zde byla řeč již minule. Události v zemi však mají další vývoj. Režim Viktora Orbána se rozhodl, že odstoupivší prezidentku Katalin Novák nahradí obratem novým člověkem. Konkrétně jím má být Tamás Sulyok, dosavadní předseda ústavního soudu.

Čtěte také: Táhněte si za Orbánem! Zakarpatští Maďaři doplácejí na politiku Budapešti

Přímou volbu prezidenta, o níž usilovala protiorbánovská opozice, se nakonec prosadit nepodařilo. I další hlava státu by tak měla být volena v parlamentu, kde Fidesz drží spolehlivou většinu.

Vlastní hlasování bylo ohlášeno na pondělí. Otázkou zůstává, co bude poté. Začne protestní hnutí zmobilizované skupinou influencerů po odhalení skandální prezidentské milosti v kauze zneužívání dějí zase ochabovat? Nebo jej nástup nového prezidenta ještě nabudí? Měli bychom vědět do konce týdne.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika