Politika

04. 12. 2023, 04:55

Brífink Petra Jedličky: přesuny obyvatel v Gaze, nároky Venezuely na Guyanu i začátek voleb v Egyptě

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v nadcházejícím týdnu uniknout. Co čekat a nač se zaměřit v týdnu od 4. do 10. prosince?

Minulý týden přinesl konec pauzy v izraelské ofenzívě, nový ruský rozpočet s opět rozměrnější válečnou položkou, začátek letošního klimasummitu i skon Henryho Kissingera – jedné z nejvýznamnějších postav americké diplomacie, provázené černou i zlatou legendou.

V aktuálním týdnu můžeme očekávat pokračování bojů v Gaze, ovšem lehce obměněným způsobem. Nová válka by ale mohla vzplanout i mezi Venezuelou a Guyanou. V Norsku se bude předávat Nobelova cena míru, v USA budou pokračovat primárkové debaty a v Polsku čekají vládnoucí PiS poslední dny, během nichž si ještě může zajistit setrvání u moci.

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

Další boje v Gaze a přesuny obyvatel

Po několikadenní pauze a výměně vězňů za unesená rukojmí se do palestinské Gazy vrátila válka. Izraelská armáda chce Hamás potřít zjevně opravdu důsledně. Podle posledních informací by měla pokračovat v pozemní operaci ve stylu místo vedle místa. Pásmo si k tomuto účelu rozdělila na několik set sektorů. Civilistům chce nyní dávat vždy dopředu vědět, které sektory mají vyklidit, chtějí-li se bojům vyhnout.

Dle izraelských mluvčích je tento přístup dalším důkazem, že se izraelské ozbrojené síly snaží uchránit maximum nevinných životů. Podle kritiků povede ovšem spíše k dalšímu soustavnému vysídlování obyvatelstva a potenciálně také k etnickým čistkám. Proslýchá se totiž, že Izrael míní části pásma znovu okupovat a vytvořit v nich jakési nárazníkové zóny.

S koncem pauzy v bojích byly navíc znovu zcela uzavřeny hranice, obnoveny drtivé nálety a omezen přístup k vodě i potravinám. Uvidíme, v jaké konkrétní podobě bude tažení pokračovat po této fázi.

Poslechněte si: PULS | „Zákony o vedení války“ máme. Jsou nám ale k něčemu?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika