Politika

18. 12. 2023, 04:01

Brífink Petra Jedličky: útoky na lodě v Rudém moři, velké volby v Kongu i izraelsko-palestinské Vánoce

Petr Jedlička

Brífink Petra Jedličky pravidelně přibližuje zajímavosti ze světového dění, jež by vám neměly v nadcházejícím týdnu uniknout. Co čekat a na co se zaměřit v týdnu od 18. do 24. prosince?

V minulém týdnu vyvrcholil letošní klimasummit a proběhly parlamentní volby v Srbsku. V Čadu se konalo ústavní referendum o dynastické vládě a v Chile další o nové ústavě. V Bruselu zablokoval Viktor Orbán unijní pomoc pro Ukrajinu a sám Volodymyr Zelenskyj odjel s prázdnou z Washingtonu.

V dnes začínajícím týdnu bychom se měli dozvědět výsledky egyptských voleb. Velké volby pak čekají Kongo v Africe. Do Maďarska přijíždí turecký prezident, Japonskem zmítá nebývale velký skandál v nejvyšší politice a Finsko řeší, jaký režim zavést na východní hranici.

Reklamní sdělení

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

Předvánoční vývoj v Izraeli a Palestině

Izraelské tažení proti palestinskému Hamásu a jeho spojencům stále pokračuje a zdá se, že v dohledné době neskončí. Izraelský ministr obrany minulý týden uvedl, že porazit příslušně organizovanou teroristickou síť zabere „víc než pár měsíců“. Přesto se objevují určité náznaky, že alespoň něco by se v nejbližších dnech změnit mohlo.

Zaprvé, Izrael se aktuálně snaží strávit nečekaný incident, při kterém jeho vojáci postříleli pár dní nazpět vlastní rukojmí, a to navzdory tomu, že mávala bílou vlajkou. Zadruhé, na Izrael je dnes vyvíjen už zcela zjevný tlak z USA a Británie, aby přehodnotil svůj přístup k palestinským civilistům, zejména v rámci bombardovací kampaně. A konečně, blíží se Vánoce, na něž se tradičně sjíždí do Betléma či Nazaretu rozliční poutníci.

Bude zajímavé sledovat, jak Izrael – ale zároveň i palestinský Hamás, který ani po dvou a půl měsíci dobývání Gazy nepřestal s raketopalbou na izraelská města – přistoupí k letošnímu svátečnímu období.

Přečtěte si strhující investigativu: Svědectví zevnitř izraelské armády: Mrtvé civilisty v Gaze máme dopředu vypočítané

Návštěva tureckého prezidenta Erdoğana v Maďarsku

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika