Politika

13. 11. 2023, 04:36

Brífink Petra Jedličky: vedle Gazy též Španělsko, Biden a Si Ťin-pching či volby v Argentině

Petr Jedlička

Je tu další týden, který na Voxpotu startuje už pravidelně Brífink Petra Jedličky. Co stojí za to sledovat ve světě od 13. do 19. listopadu?

Minulý týden přinesl debatu o zdarech a nezdarech letní ukrajinské protiofenzívy, pobouření ohledně prvních kroků nové slovenské vlády i mohutné propalestinské demonstrace na západě Evropy. V aktuálním týdnu se vrátí do centra pozornosti opět Polsko, kde začne úřadovat nový parlament, USA, kde se bude znovu válčit o rozpočet, a také například Španělsko. Tam by se měly vyjevit detaily dohody staronového premiéra Sáncheze s katalánskými separatisty.

Co konkrétně tedy v příštích dnech ve světě sledovat?

První zasedání nového polského Sejmu

Týden otevírá hned v pondělí ustavující schůze nového polského Sejmu – první zasedání poslanců zvolených v říjnových volbách. Tradičně jde spíše o ceremoniální událost. Letos to ale bude jiné.

Celé Polsko s napětím očekává, kdo složí příští kabinet. V říjnových volbách dostalo nejvíce hlasů dosud vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). Tomu dal také za něj zvolený prezident Duda první pokus na sestavení.

Blok deseti opozičních stran v čele s Občanskou platformou ovšem ve volbách získal většinu poslanců. A už od prvního povolebního dne soustavně zdůrazňuje, že PiS nemá zdržovat, protože většinu prostě dohromady nedá.

Jedinou šancí PiSu, jak zůstat u moci, je popravdě rozbít opoziční jednotu a získat dostatek přeběhlíků; plus se domluvit na spolupráci s krajněpravicovou Konfederací. Řada pozorovatelů upozorňuje, že právě o to se PiS v posledních dnech snaží. Nyní je otázkou, jak moc úspěšně.

Na ustavující schůzi Sejmu se tradičně volí i vedení Sněmovny. Zde se odhalí mnohé. PiS bude chtít prosadit svou a odměnit případné spojence. Architekti opozičního bloku budou chtít naopak demonstrovat jednotu. Pokud se jim to skutečně podaří, je možné, že PiS už další snažení vzdá – a že se v Polsku začne konečně formovat nová vládní garnitura.

Přečtěte si více o o polské politice: Sociální stát, interrupce i sebevědomá mládež. Co přineslo a možná rozloží novou polskou vládu?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora

Témata: Politika