Argentina

16. 10. 2023, 04:18

Brífink Petra Jedličky: vedle Izraele též Polsko, Argentina či slovenští ministři

Petr Jedlička

Je tu další týden, který na Voxpotu startuje už pravidelně Brífinkem Petra Jedličky. Co stojí za to sledovat ve světě od 16. do 22. října?

Ve druhém říjnovém týdnu poutal většinu pozornosti ve světě Blízký východ – řetězec událostí spuštěný teroristickým útokem Hamásu na Izrael ze 7. října. Děly se ale také jiné věci. Velké volby probíhaly v Polsku. Na Novém Zélandu byli v první zkoušce bez Jacindy Ardern poraženi její labouristé. V německých zemských volbách v Bavorsku a Hesensku oslabily vládní strany. Na Slovensku byla ohlášena nová vládní kolice.

Boje v Gaze a důsledky pro civilisty budou určitě kruté. Stále může jít ale jenom o začátek něčeho většího.

Také v aktuálním týdnu lze očekávat, že nejvíce pozornosti bude vázat blízkovýchodní prostor. Leccos důležitého se ale bude dít i mimo něj. Co konkrétně tedy očekávat a co sledovat?

Izraelská pozemní operace v Gaze

V prvním týdnu po hamáském masakru útočili Izraelci na Pásmo Gazy především ze vzduchu. Pozemní výpady konali jen dílčí. U hranic pásma nicméně shromáždili obří armádu a obyvatelstvo vyzvali k přesunu na jih. Je tak zřejmé, že pozemní vpád do oblasti je jen otázkou času.

Cíl operace se zdá být jasný: zničení veškeré infrastruktury Hamásu a likvidace co největšího počtu jeho bojovníků. Zjevnou komplikací z hlediska boje je zde extrémně náročné urbánní prostředí, přítomnost civilistů, z nichž mnozí nechtějí nebo ani nemohou odejít, a fakt, že Hamás drží snad až dvě stovky izraelských rukojmích.

V Pásmu Gazy, velikém jako dvě třetiny Prahy, žije 2,3 milionu lidí. V rámci izraelské bezpečnostní operace reagující na 7. říjen jich bylo již 1400 až 2500 zabito, a to především v důsledku bombardování. Izraelské ztráty činily v neděli 15. října přes 1200 lidí, a to včetně obětí úvodního masakru.

Čtěte více: Obyvatelstvo Gazy je rukojmím Izraele i Hamásu. Na Západním břehu ale fundamentalisté posílí

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Petr Jedlička

Více článků od autora